Bár a 741 millió eurós többlet igen bőséges, mindössze a fele 2023 novemberinek. A visszaesés oka, hogy míg az import szerény mértékben ugyan, de emelkedni tudott (éves alapon 2,3%-kal), addig az export szenvedett, 3,5%-kal zsugorodott.
Az export gyenge száma azt jelenti, hogy az ősz végén az ipari termelés is gyengélkedhetett.
Az import az utóbbi időben némi élénkülést mutat, ennek több oka lehet. A dráguló energia mellett a belső kereslet élénkülése, illetve a reexport célú behozatal is magyarázhatja a növekedést. Érdemes lesz a néhány hét múlva megjelenő részletes adatokat figyelni, hiszen a gazdasági kilátásokról sokat elmondhat, ha megértjük az import élénkülésének okait.
Az ősz végi külkereskedelmi adattal tehát nem igazán változott az eddigi minta. Az import a hazai felhasználás (fogyasztás, beruházás) gyengélkedése miatt alig nő, ez biztosítja a magas áruforgalmi többletet. Ám eközben az export is szenved, sőt, még inkább alulteljesít. Ez egyrészt (a külső egyensúly szempontjából) azt jelenti, hogy a nagyon magas külkereskedelmi többletünk lassan apad. Másrészt (növekedési szempontból) arra utal, hogy a külső felvevőpiacaink oldaláról továbbra sem érkezik extra kereslet a magyar gazdaság számára. Bár az októberi adatok alapján a negyedik negyedévet nem kezdte rosszul a recesszióba került gazdaság, a friss exportszámok arra figyelmeztetnek, hogy a dinamikus növekedés egyik korlátja, a gyenge külső kereslet továbbra is fennáll.
Tavaly az év második felében látott fordulat ellenére összességében új csúcsot dönthetett a külkereskedelmi többlet. Az már biztosnak látszik, hogy a soha nem látott 10 milliárd eurót meghaladja majd, de akár a 11 milliárdot is elérheti.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images