A per középpontjában az a vád állt, hogy az Apple engedély nélkül rögzítette és továbbította ügyfelei hangfelvételeit. A felperesek szerint a cég olyan beszélgetéseket is rögzített, amelyeket a Siri véletlenszerű aktiválása során hallott, majd ezeket a felvételeket megosztotta hirdetőkkel.
Az Apple határozottan tagadta ezeket az állításokat. A vállalat ügyvédei kijelentették:
Megerősítjük, hogy véglegesen töröltük az Apple által 2019 októbere előtt gyűjtött egyedi Siri hangfelvételeket.
Emellett a cég azt is cáfolta, hogy bármilyen hangfelvételt hozzájárulás nélkül rögzített, harmadik félnek átadott vagy elmulasztott volna törölni.
A csoportos keresetek úgy működnek, hogy egy kisebb számú ember egy nagyobb csoport nevében fordul bírósághoz. A megállapodás részeként az Egyesült Államokban élő felperesek akár 20 dollárt is kaphatnak minden egyes Siri-képes készülék után, amelynek 2014 és 2019 között tulajdonosai voltak. Az ügyvédek a teljes összeg 30%-át, közel 30 millió dollárt kaphatnak díjazásként és költségtérítésként.
Az egyezség lehetővé teszi az Apple számára, hogy elkerülje a potenciálisan költségesebb bírósági eljárást. A vállalat pénzügyi helyzete stabil: a 2024. szeptember 28-ig tartó negyedévben 94,9 milliárd dolláros bevételt ért el.
Nem ez az első eset
Ez nem az első eset, hogy az Apple jogi vitákba keveredett. 2024 januárjában kezdte meg egy 500 millió dolláros per kifizetését az Egyesült Államokban, ahol azzal vádolták, hogy szándékosan lassította az iPhone-okat. Márciusban 490 millió dolláros egyezséget kötött az Egyesült Királyságban egy Norfolk megyei tanács által vezetett csoportos perben.
Címlapkép forrása: Shutterstock