Jó lehetőség a "tiszta lappal" indulásra
Már 4000 évvel ezelőtt a babiloniak a tavaszi napéjegyenlőség körüli időszakban, márciusban, 12 napos akitu (sumér és akkád nyelvekben újév) ünnepséget tartottak, amely során az isteneiknek tették meg fogadalmukat. Az újév kezdetén tett ígéretek egyfajta tisztulási és újrakezdési szertartásként szolgáltak.
A rómaiaknál Julius Caesar Kr.e. 46 körül a januárt jelölte meg az új év kezdetének, Janus, a kétarcú istenről elnevezve. Janus a múltba és a jövőbe egyaránt látott, ezért a rómaiak áldozatokat mutattak be neki, miközben megfogadták, hogy jó magatartást tanúsítanak az új évben.
A történeti kitekintés tükrében jól látható, hogy az újévi fogadalmak nem csupán a 20. századi divat részei.
Pszichológiai szempontból az emberek szeretik a mérföldköveket, melyek lehetőséget adnak a visszatekintésre és az újrakezdésre. Mi is lehetne jobb alkalom a "tiszta lappal" való indulásra, mint az év első napja?
Ez különösen indokolt a karácsonyi ünnepek utáni időszakban, amikor sokaknak bűntudata és fizikai rosszulléte van a mértéktelen evéstől, és a tavaszi, nyári szezon előtt is ideális időszak a felkészülésre, a formába kerülésre. Az újévi fogadalmak tehát lehetőséget adnak az önbizalom növelésére és a jövőbe vetett remények táplálására is.
Néhány érdekes tény az újévi fogadalmakról a 2024-es New Year’s Resolutions Statistics and Trends alapján:
- Az egészség kerül előtérbe: Az újévi fogadalmat tevők 79%-a egészségügyi célokat tűz ki, például a fizikai aktivitás növelését (48%), a mentális egészség javítását (36%) vagy az étrend fejlesztését (32%). Ugyanakkor mindössze 6% tesz fogadalmat utazási tervekkel kapcsolatban, ami meglepően alacsony arány.
- A fogadalmak sikertelensége: A felnőttek 92%-a nem tartja be a fogadalmát. A legkritikusabb időszak január második pénteke, amit „Quitter’s Day” -nek is neveznek, mivel ezen a napon sokan feladják céljaikat. Ennek oka gyakran a lelkesedés elvesztése január eleje után, valamint a hétvégi kikapcsolódás hatása, ezért esik péntekre.
- A fogadalmat tevőkre nehezedő nyomás: Az emberek 62%-a érzi úgy, hogy külső vagy belső nyomás hatására tesz fogadalmat.
- A fogadalmak betartásának segítése: Az emberek 35%-a naplót vagy tervezőt használ a fogadalmai betartásához, míg 30%-uk valamilyen applikációt alkalmaz a céljaik nyomon követéséhez és eléréséhez.
Miért nehéz betartani az újévi fogadalmakat?
Aki sokat markol, keveset fog
– tartja a mondás. A sikeres újévi fogadalmak legfőbb jellemzője, hogy reális célokat tűzzünk ki, és ne legyen túl nagy különbség a jelenlegi állapot és az elérendő cél között. Bár vannak, akik drámai változtatásokra törekednek, ez a legtöbb ember számára nem működik hosszú távon. A drámai változtatások gyakran életfordító események (baleset, betegség, válás, munkahely elvesztése) következményei, amelyek önkéntelenül is motiválják az embert. Az új év kezdete viszont ritkán szolgáltat ilyen drámai motivációt.
A sikeres fogadalmak jellemzői
- Reális célok: Fontos, hogy ne tűzzünk ki irreális célokat. Ha túl magasra tesszük a lécet, könnyen csalódás érhet bennünket. Az apró lépések követése sokkal eredményesebb lehet hosszú távon. A kis változtatások évente történő bevezetése hosszú távon jelentős eredményeket hozhat. Ahogyan a pénzügyekben a kamatos kamat is felhalmozódik, úgy a kis, fenntartható változtatások évről évre komoly előrelépést jelenthetnek.
- Szokásformálás: A legjobb, ha az apró változásokat beépítjük a mindennapjainkba, így szokásokká válhatnak. Ha minden januárban egy kicsit változtatunk, az könnyen tartós eredményhez vezethet. Például, ha hetente háromszor reggel elmegyünk futni, az sokkal hatékonyabb, mint ha januárban egyszer elindulunk egy hosszú futásra, majd februárban már nem tesszük. Ezt jól tudják a konditermek is, akik januárban jelentős kedvezményekkel értékesítik az éves bérleteket, amit sokan meg is vásárolnak, de februárra már nem járnak edzeni.
- Önmegerősítés és társas támogatás: Az önmegerősítés technikái, mint a pozitív belső párbeszéd, illetve a haladás dokumentálása szintén hozzájárulhatnak a sikerhez. A társas támogatás is fontos szerepet játszik, mivel egy barát vagy egy csoport, amely hasonló célokat tűz ki, erősítheti az elhivatottságot és segíthet a nehezebb időszakokban.
- Rugalmasság és tanulás: Az újévi fogadalmakat rugalmasan érdemes kezelni. Ahelyett, hogy merev célokat tűznénk ki, a hosszú távú tanulásra és fejlődésre érdemes helyezni a hangsúlyt. Az önmagunk és helyzetünk reális felmérése alapvető ahhoz, hogy valóban elérhető célokat tűzzünk ki.
- A hála gyakorlása: A haladás értékelésében segíthet a hála gyakorlása. Az elért apró sikerek felismerése motiváló lehet, és segíthet csökkenteni a kudarc érzését, ha valamilyen célunk elérésére nem sikerült teljesen fókuszálni.
Összefoglalás
Az újévi fogadalmak pszichológiai jelentősége abban rejlik, hogy lehetőséget adnak az önfejlesztésre és a pozitív változásokra. Ugyanakkor
fontos, hogy ezeket a fogadalmakat ne csupán egy gyors megoldásként kezeljük, hanem hosszú távú projektként, amely folyamatosan fejlődést és tanulást kíván.
A kisebb, fenntartható lépések a nagyobb célok eléréséhez vezethetnek, és az újévi fogadalmak nemcsak időszakos kihívások, hanem az önfejlesztés és az életminőség javításának fontos alapjai is lehetnek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images