Mi a lényeg?
Miután a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a közelmúltban megteremtette az új idősoros elszámolású lakossági tarifa bevezetését, igaz az elosztói forgalmi díjat még nem változtatta meg, a tárca szilveszter napján kiadott egy hosszú közleményt, amelyben az idősoros elszámolásra való átállás rövid és hosszabb távú következményeit foglalja össze:
- Rövid távon annyit éreznek az okosmérővel már rendelkező lakossági és nem-lakossági ügyfelek 600 ezer felhasználási helyen, hogy januártól nem kell havonta diktálniuk. Ennek oka, hogy az okosmérőket távközlési hálózaton keresztül, automatikusan olvassák le. A felhasználók számára ezzel lehetővé válik, hogy fogyasztásuk napi, napon belüli alakulását online felületen nyomon kövessék. (Az egyes felhasználókra vonatkozó változásokról a kereskedők részletes tájékoztatást küldenek ügyfeleik részére és közölnek online felületeiken.)
- Hosszabb távon majd bejön a három zónaidőben eltérő elosztói forgalmi díj, és amint megírtuk, így erősen motiválva lesznek a fogyasztók arra, hogy lehetőleg azokra a napközbeni időszakokra koncentrálják a villamosenergia fogyasztásukat, amikor az nagyon olcsó például a napelemes túltermelés miatt. Ez ahogy a tárca fogalmaz: "nagyban elősegítheti a hazai villamosenergia-rendszer kiegyensúlyozott működését, a megfizethető szolgáltatások biztonságos fenntartását. Megnyitja az utat azelőtt, hogy a későbbiekben egyre több felhasználó csökkenthesse a hálózat terhelését és saját kiadásait is azzal, hogy fogyasztását tudatosan a gyors ütemben terjedő időjárásfüggő megújulók termeléséhez időzíti."
Lássuk egy kicsit bővebben a részleteket!
A tárca összefoglalója felhívja a figyelmet arra, hogy 2025 elejétől új típusú elszámolási módot alkalmaznak az okosmérővel rendelkező fogyasztóknál a villamosenergia-szolgáltatásban. Mindez azt jelenti, hogy az érintettek áramszámláit eddig havi diktálás vagy az előző évi fogyasztásból kiinduló becslés alapján állították ki, majd a soron következő éves leolvasás után a valóban elfogyasztott mennyiség alapján készült el az elszámolószámla.
A változtatás rövid távú célja, hogy a korszerű eszközökkel pontosan nyomon követett, tényleges fogyasztás alapján történjen az elszámolás
– rögzíti a tárca.
Fontos tudni, hogy
az idősoros átállás első körben mintegy 600 ezer fogyasztási helyet érint.
Negyven százalékuknál háztartási méretű kiserőmű üzemel, ők az év során nemcsak vételeznek áramot a közcélú hálózatból, hanem be is táplálnak oda. Közülük az éves szaldó elszámolásban lévőkkel januártól is a megszokott módon számolnak el, azaz nem lesz számukra semmiféle változás. A szaldósok 10 éves jogosultsági időszakuk alatt tehát semmilyen eltérést nem tapasztalhatnak majd az eddigi gyakorlattól.
Az is lényeges, hogy többi felhasználó energiaköltségei sem változnak a januári bevezetéssel. Ennek az az oka, hogy amint megírtuk, a MEKH által megteremtett új okosmérős elosztói tarifában egyelőre csak a három zónaidőt határozták meg, de az elosztói forgalmi díj értéke 2025 januárjától mindegyik zónaidőben megegyezik a nem okosmérős fogyasztókra érvényes elosztói díjszinttel. (A MEKH 2025-re kiadott határozata három zónaidőt rögzít: a nappali időszakot reggel 6 órától délután 5 óráig, a csúcsidőszakot délután 5 órától este tíz óráig, és a fennmaradó éjszakai-hajnali órákra eső völgyidőszakot.)
Egyelőre nem tudni, hogy mikortól, ez lehet 2026 eleje, közepe, vagy 2027 eleje is, de a későbbiekben
mód nyílik majd arra, hogy egyes felhasználókra, önkéntes alapon a különböző napszakokra különböző díjakat állapítsanak meg
- fogalmaz a tárca.
Ahogy rámutatnak:
az érintetteket ez teheti érdekeltté abban, hogy tervezhető fogyasztásukat a bőségesebb árampiaci kínálathoz időzítsék, így járulva hozzá az esti hálózati csúcsterhelés csökkentéséhez.
Így például temperálás céljából napközben működtethetik a légkondicionálót, melegíthetnek fürdővizet, hogy a hazaérkezés után kevesebb áramot használva is elérjék a kívánt, komfortos hőfokot. De akár a programozható háztartási nagygépeik működtetését, vagy elektromos autójuk töltését is a csúcsidőszakon kívülre ütemezhetik.
A vállalkozások, intézmények is felkészülhetnek arra, hogy a jövőben a kedvezőbb árszabású zónaidőszakba időzítsék működésüket. A termelési csúcsok mérséklése és a pillanatnyi szükségletek jobb összehangolása nemcsak a villamosenergia-rendszerben, hanem idővel a tudatos fogyasztóknál is pénzügyi megtakarítást eredményezhet.
A 2025. január elsejével induló átállással a fogyasztóknak nincs külön teendőjük.
Az egyetemes szolgáltatásban vételező felhasználók esetében egyelőre a számlakép sem újul meg. A versenypiaci ügyfelek számláján pedig csak akkor lesz látható az elosztói forgalmi díj zónaidőnkénti megbontása, ha erről az áramhálózati elosztó adatot küld a kereskedő felé. A napelemes rendszerrel nem rendelkezőknek ahhoz kell hozzászokniuk, hogy a továbbiakban nem kapnak egyenletes részszámlát.
Adatgyűjtési kötelezettség a HMKE tulajdonosok körében
A fentiektől, tehát az újfajta elszámolás bevezetésétől függetlenül, az egyensúly fenntartása, a piaci árak alacsonyabb szintre szorítása érdekében zajlik egy másik nagy változás is, amely a háztartási méretű kiserőmű tulajdonosok népes táborát érinti, és adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő nekik. Amint a minap részletesen megírtuk, és most a tárca is rámutat: erre az adatgyűjtésre azért van szükség, hogy a kisméretű napelemes rendszerek tényleges termeléséről megbízható adatok álljanak rendelkezésre. Az okos mérőórák ugyanis csak a termelés és a fogyasztás különbségét képesek megmutatni, amiből nem derül ki, hogy a napelemes felhasználó azért táplál-e fel a hálózatra, mert éppen kevesebb áramot használ, vagy azért, mert pillanatnyilag többet állít elő.
Ezért a minap egy törvénymódosítás ment át a parlamenten, amely kapcsán most a tárca újfent a kiserőművek üzemeltetőinek együttműködését kéri a nem elszámolási célú adatgyűjtésben, amely jövő nyártól lesz kötelező.
A tárca végül megemlíti, hogy az uniós Digitális Megújulás Operatív Program Plusz 26,5 milliárd forinttal ösztönzi a villamos energia elosztók digitalizációs fejlesztéseit a megújulók integrációja érdekében. Az áramhálózati társaságok 2025 február közepétől pályázhatnak támogatásra a többi között a napelemes rendszerek termelésének mérhetővé tételét szolgáló beruházásaikhoz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images