A holland TTF gáztőzsdén a februári árak ma egy ponton 2,2 százalékos pluszban is voltak, 48,86 eurónál, tehát durván 0,5 euróra voltuk attól, hogy 13 havi csúcsról beszélhessünk.
December 16. óta, vagyis az elmúlt bő két hétben 23,7 százalékkal emelkedtek az árak.
Az orosz gáz Közép-Európába történő szállításáról szóló, Moszkva és Kijev között létrejött ötéves megállapodás 2024. végével lejár, és egyelőre nem született megállapodás ennek megakadályozására. Az ukrán elnök elutasított minden olyan megállapodást, amely a gázszállítás fenntartását célozta, és anyagilag előnyös lenne Oroszországnak.
A szállítások leállítása ráadásul egy olyan időszakban történhet meg, amikor megnő a régió fogyasztása, hiszen januárban fagyos időjárásra van kilátás. A készletek a szokásosnál gyorsabban fogynak, ami megnehezíti a fűtési szezonra kitűzött tárolási célok elérését.
Eközben Szlovákia egyre nagyobb nyomást gyakorol Ukrajnára a gázszállítás fenntartása érdekében, Robert Fico miniszterelnök pedig azzal fenyegetőzik, hogy leállítja az áramszállítást Ukrajnába, ha a szállítások leállnak. A szlovák miniszterelnök az elmúlt napokban felszólította az Európai Bizottságot, hogy sürgősen foglalkozzon a leállás veszélyével, amely szerinte Európa-szerte növelné az energiaárakat.
Az orosz Gazprom szilveszter napján bejelentette, hogy az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást érdemben, 12 százalékkal csökkenti az év utolsó napján, és emiatt történt ma reggel az, hogy az Ukrajnából Szlovákiába irányuló szállítási menetrend is mintegy 8 százalékkal, a Szlovákiából Ausztriába irányuló menetrend pedig 45 százalékkal csökkent. Ez felkészülést jelent az év végével lejáró orosz-ukrán tranzitmegállapodásra, amely nyomán újév kora reggelétől teljesen leáll majd a gázszállítás Ukrajnán át az EU felé.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images