Ez azt jelenti, hogy a holnap lejáró orosz-ukrán gáztranzit szerződés utolsó napján is betonstabilan ugyanannyi gázmennyiséget terveznek küldeni az oroszok az EU felé, mint amennyit az elmúlt hónapokban mindig is szállítottak.
Az a nagy kérdés, hogy ezután mi lesz, mert hivatalosan az orosz területen a szudzsai mérőállomáson nem is történik mérés, hiszen az továbbra is ukrán fennhatóság alatt áll, így az oroszok a határtól befelé a legutolsó mérési ponton mérik a küldött gázmennyiséget, illetve az ukránok a határtól befelé a legközelebbi mérési ponton és a kettőt összevezetik, és ez alapján történt eddig az elszámolás. Ha viszont január 1-től tényleg leállna az oroszok gázküldése Ukrajna felé, illetve az ukrán tranzitcég tényleg visszautasítaná az orosz gáztovábbítást, akkor
a várakozásoknak megfelelően véget érne az oroszok évtizedeken át legfontosabb gázküldési útvonala az EU felé.
Elképzelhető, hogy ez az állapot néhány hétig így marad, aztán az orosz ortodox karácsony és újév után január közepe körül hirtelen "belendülnek" a dolgok, és az oroszok hajlandók lesznek olyan felajánlásokra, amelyek esetleg az ukránoknak is elfogadhatók (hallgatólagosan). Ha ez tényleg így lenne, akkor valamikor a tél során, vagy tavasztól elvileg újraindulhatna az ukrajnai gáztranzit, akár valamilyen kerülőutas megoldással.
Nem kizárt, hogy ehhez a szlovákok felőli, az utóbbi napokban kifejezetten intenzív fenyegetés is hozzájárul (leállítják Ukrajna felé az áramexportot, ha nem folytatódik az ukrajnai orosz gáztranzit), hogy az ukrán fél rugalmasabb legyen, és esetleg a szlovák SPP-n keresztül újraindul a gáztranzit az EU felé.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images