A nyugati szankciók jelentősen megnehezítették Oroszország kereskedelmét olyan fontos partnereivel, mint Kína vagy Törökország. A helyi bankok rendkívül óvatosan kezelik az orosz tranzakciókat, tartva a nyugati szabályozó szervek ellenőrzéseitől.
Erre válaszul Oroszország idén engedélyezte a kriptovaluták használatát a külkereskedelemben, és lépéseket tett a bitcoin és más digitális valuták bányászatának legalizálására.
Sziluanov a Russia 24 televíziós csatornának adott interjújában kiemelte:
A kísérleti rendszer részeként lehetséges az itt Oroszországban bányászott bitcoinok használata (külkereskedelmi tranzakciókban).
A miniszter hozzátette, hogy ilyen tranzakciók már most is előfordulnak, és a kormány célja ezek kiterjesztése és továbbfejlesztése.
Az orosz pénzügyminiszter optimista a digitális valuták jövőjét illetően. "Biztos vagyok benne, hogy ez jövőre megtörténik" - mondta, utalva a kriptovaluták szélesebb körű alkalmazására a nemzetközi fizetésekben.
A kriptovaluták iránti növekvő érdeklődést Vlagyimir Putyin elnök is megerősítette.
A hónap elején tett nyilatkozatában kritizálta az Egyesült Államokat, amiért politikai célokra használja a dollárt, ami szerinte aláássa annak tartalékvaluta szerepét. Putyin a bitcoint emelte ki példaként olyan eszközként, amelyet „senki sem tud szabályozni”, jelezve támogatását a kriptovaluták szélesebb körű használata iránt.
Oroszország jelenleg a világ egyik vezető országa a bitcoin-bányászatban, és úgy tűnik, hogy a kormány ezt a pozíciót ki akarja használni a nemzetközi szankciók hatásainak enyhítésére. A kriptovaluták használata lehetőséget nyújthat az orosz vállalatoknak arra, hogy megkerüljék a hagyományos pénzügyi rendszereket, amelyeket a szankciók korlátoznak.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images