A megfelelően szabályozott digitális dollár lehet a válasz az orosz, kínai törekvésekre
Gazdaság

A megfelelően szabályozott digitális dollár lehet a válasz az orosz, kínai törekvésekre

Nem meglepő, hogy a BRICS-országok élen járnak a digitális eszközökkel kapcsolatos kísérleti projektekben, amelyek felboríthatják a fennálló Bretton Woods-i rendet. Ezzel az ellenséges vízióval szembeni legígéretesebb alternatívaként azonban egy egyszerű megoldás adódhat: tartsuk meg a Nyugat által dominált pénzügyi architektúrát, de korszerűsítsük a határokon átnyúló fizetéseket biztosító rendszert.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A közelmúlt politikai híreinek forgatagában a technológiaalapú állami pénz jövője szempontjából fontos fejlemény történt. Az oroszországi Kazanyban tartott BRICS-csúcstalálkozón a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) bejelentette, hogy kilép a digitális eszközzel és fizetésekkel kapcsolatos mBridge projektből.

A 2022-ben a központi bankok digitális valutáinak elszámolóházaként tervezett mBridge a BIS munkáját horgonyozta le egy globális bankközi elszámolási rendszer felé annak érdekében, hogy a jegybanki digitális valutákat bármilyen kormány ellenőrzésén kívül kapcsolja össze. A blokklánc-technológia hatékonysági előnyeit kihasználva az mBridge választ kínált mindazoknak, akik kiábrándultak a lassú és drága határokon átnyúló fizetésekből. Még júniusban a BIS megduplázta a kezdeményezés támogatását, és Szaúd-Arábiát is felvette az alapító központi bankok közé, és továbblépett a kísérleti fázisból.

Kétségtelenül a Kazanyból érkező geopolitikai ellenszél miatt Agustín Carstens, a BIS vezérigazgatója október végén a G30 Csoport (központi bankárokból, közgazdászokból és magánfinanszírozókból álló szervezet – a szerk.) ülésén elmondta, hogy

nem tudunk közvetlenül támogatni egyetlen BRICS-projektet sem, mert nem működhetünk együtt szankciókkal sújtott országokkal.

Carstens kijelentése a nyugati fővárosokban növekvő feszültséget tükrözte. Miközben sokan támogatják az új technológiák felhasználására irányuló erőfeszítéseket, hogy a pénzügyi rendszert hatékonyabbá és egyenlőbbé tegyék, ugyanakkor nem akarnak egy olyan világrendet bevezetni, amely már nem a nyugati törvényeken és normákon alapul.

Az amerikai titkosszolgálatok már régóta rámutattak erre az ellentmondásra, amikor olyan lator államok kapcsán fogalmaztak meg figyelmeztetéseket, amelyek a szankciókat megkerülő alternatív elszámolási mechanizmusokat építenek ki, vagy virtuális eszközöket használnak a kétoldalú kereskedelem megkönnyítésére (például Oroszország és Kína között).

Kazanyban a BRICS-vezetők nem csináltak titkot abból, hogy egy új pénzügyi rend létrehozására és a dollár elvetésére törekszenek,

visszhangozva azt a régóta hangoztatott orosz törekvést, hogy egy olyan blokklánc-alapú BRICS-valutát kell létrehozni, amely megerősítené a nyugati szankciókkal szembeni kereskedelmet.

A nyugati politikai döntéshozók így most azzal a kényelmetlen kérdéssel néznek szemben, hogy vajon a nyugati értékekbe ágyazott, határok nélküli digitális gazdaságról alkotott víziójukat valóban egy olyan állami irányítású modell szolgálja-e a legjobban, amelyben a központi bankok kapnak központi szerepet, és nemzetekfeletti szinten szervezik a kereskedelmet. Elvégre is az elmúlt 80 évben a magánszektoron alapuló, államilag ellenőrzött rendszer volt a norma.

  • A közvetített magánpénz volt az, amely a nyugati szabályokat és normákat exportálta, pénzügyi védőbástyát hozott létre a NATO-tagállamok határain túl, valamint az amerikai szankciókat és pénzmosás elleni intézkedéseket a globális banki és kereskedelmi rendszerbe ágyazta.
  • A bankok és a multinacionális cégek a bolygó szinte minden szegletébe elviszik a dollárt, egyúttal az amerikai valuta és pénzügyi rendszer követeiként szolgálnak.
  • Ez a rendszer évtizedek óta gátat szab a pénzmosókkal, a terrorizmus állami támogatóival, a kábítószer-kereskedőkkel és más bűnözőkkel szemben, arra kényszerítve őket, hogy egyre kreatívabb módszereket találjanak annak kijátszására.

A digitális pénz szabályozatlan formáinak lator államok általi gyors elterjesztése azonban felerősítette a vitákat – mind a BRICS-országok, mind a nyugati vezetők körében – a meglévő globális pénzügyi architektúra felülvizsgálatával kapcsolatban.

Nem meglepő, hogy a BRICS-országok olyan projektek élére álltak, mint az mBridge, mivel ez a projekt felboríthatja a fennálló Bretton Woods-i rendet.

A nyugati vezetőknek azonban a helyett, hogy elzárkóznak az mBridge és az új globális kereskedelmi és fizetési rendszerek sikeres kísérleti projektjei elől, inkább azon kellene elgondolkodniuk, miként tudnák a legtöbbet kihozni ezekből.

Ahogyan a régi nemzetközi pénzügyi rendszerek a nyugati politikai célokat szolgálták, úgy az új digitális megoldásokkal is meg lehet tenni ezt.

Mivel az mBridge már megmutatta, hogy a blokklánc technológia képes összekapcsolni a globális gazdaságot az internetsebességű tranzakciók révén, a kérdés már csak az, hogyan lehet megtalálni a megfelelő egyensúlyt az állami és a magán szektor szerepvállalása között.

A válasz megtévesztően egyszerű lehet: a BRICS víziójának legígéretesebb alternatívája a meglévő architektúra megtartása párhuzamosan a dollárt, eurót és fontot közvetítő rendszerek modernizálásával. A dolgok jelenlegi állása szerint a devizaforgalom nagyjából 90%-a még mindig dollárban zajlik, de a Pénzügyi Stabilitási Tanács (Financial Stability Board – FSB) legutóbbi, a határokon átnyúló fizetésekről szóló értékelése azt hangsúlyozza, hogy a törékeny, lassú és drága fiat-pénzrendszer korszerűsítésre szorul. Mivel a fogyasztók határokon átnyúló fizetési költségei emelkednek, Amerika nem is olyan titkos fegyvere a rendszer hiányosságainak kezelésére és ellenfelei törekvéseivel szemben az, hogy egyszerűen támogatja a szabályozott digitális dollárra vonatkozó megoldásokat, és hagyja, hogy a magánszektor továbbra is azt tegye, amit eddig is tett.

Vajon a nyugati politikai döntéshozók fel tudják-e venni a versenyt a BRICS-vezetők digitalizáció iránti lelkesedésével, és lépéseket tudnak-e tenni a digitális dollár szabályozása érdekében? Ha igen, akkor az egyik első lépésüknek a digitális magánpénzek szabályozási struktúrájának létrehozása kellene lennie dollár stable coinok formájában, amely már kétpárti támogatást élvez az amerikai szenátusban és a képviselőházban. Az akár állami vagy magán kibocsátású digitális dollár biztonságos, megbízható és szabályozott használatára vonatkozó amerikai standardok kodifikálása hiteles válasz lenne azok számára, akik a dollár használata és a digitális gazdaságban való részvétel közötti ellentmondásokra hívják fel a figyelmet.

Ezzel szemben az mBridge és a tokenizáció technológiai következményeinek figyelmen kívül hagyása jelentős stratégiai veszteséget eredményezhet.

A dollár közeledik ahhoz a helyzethez, hogy a globális elszámolásoknak ne az abszolút, hanem csak a relatív többségét fedje le. Carstens 2022-es előrelátó szavait idézve:

Biztosítsuk, hogy pénzügyi rendszerünk a meglévő irányításra épüljön, a közérdeket szolgálja, és a magánszektorral együttműködve funkcionáljon.

Copyright: Project Syndicate, 2024.

www.project-syndicate.org

Andrew Gallucci
Az USA pénzügyminisztériumának és a Központi Hírszerző Ügynökségének (CIA) illegális pénzügyekkel foglalkozó korábbi tisztviselője. A Circle amerikai fizetési technológiai vállalat szabályozási stratégiai kérdésekért felelős igazgatója, ahol a digitális eszközökkel, illetve azok hazsnálatával kapcsolatos biztonsági standardok kialakításával, alkalmazásával foglalkozik.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Megéri befektetni néhány hónapra?

A bankok hatalmasat kaszálnak a cégek bankszámláin gyakran hónapokig-évekig elfekvő milliókon, talált pénz a számukra, ezért érdemes gondoskodni arról, hogy be legyen fektetve a cég pénze a

Holdblog

Három megyében az ország karácsonyfái

Csökkent az elmúlt években Magyarországon a karácsonyfa-termelésre szánt összterület mérete, a felmelegedés nem tesz jót az ünnepekre szánt fenyőfáknak. A forró, száraz nyarak megviselik

Ricardo

A szabadság irodalma

Változások az Ellenpropaganda oldalon; remek könyvek előkészületben; négy Rothbard cikk a fordításomban.

Holdblog

A személyes szorzónk

Modern korunkban sok lehetőségünk van személyiségünk kiteljesítésére, önérdekünk követésére. Ha ki akarunk tűnni mások közül, akkor ezekkel nem csak lehet, hanem szükséges is foglalkoz

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Befagyott tárgyalások: Brüsszel csalódott, messze a magyar kormány az EU-pénzek kiszabadításától
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
gázár-gáztároló-gáz-energiaellátás-energiafogyasztás-energiabiztonság-energiaimport-gázfogyasztás-energiapiac