A legfrissebb elemzői előrejelzések szerint az euróövezet gazdasága 2025-ben mindössze 1%-kal növekszik, szemben a korábbi 1,2%-os várakozással.
Az előrejelzés ugyan némi javulást mutat a 2024-es 0,8%-os növekedéshez képest, de a 2026-ra vonatkozó kilátásokat is visszafogták 1,4%-ról 1,2%-ra.
Németországban, amely továbbra is küzd a gyártási szektor hosszan tartó válságával, mindössze 0,4%-os növekedést várnak 2025-re. Mindez Magyarország számára is rossz előjel, mivel a két állam kereskedelmi kapcsolatai erősek, így átgyűrűzik a német válság hatása.
Így a német stagnálás továbbra is fenyegeti a 2025-ös magyar növekedési álmokat.
Franciaország esetében szintén lefelé módosították az előrejelzéseket a politikai patthelyzet miatt. Spanyolország viszont kivétel, ahol a növekedési várakozások enyhén javultak.
A dél-európai előreláthatólag jobban teljesít majd, mint az euróövezet többi országa, így kiemelkedhet a térségben. Az elemzők szerint az ország kedvezőbb gazdasági teljesítménye a stabilabb belföldi keresletnek és a kevésbé sérülékeny gazdasági struktúrának köszönhető, amely előnyt biztosít számára a bizonytalan európai gazdasági környezetben.
Az Európai Központi Bank (EKB) decemberi kamatcsökkentésével szintén mérsékelte gazdasági kilátásait, azonban továbbra is arra számít, hogy a háztartások költekezése hajthatja a fellendülést a növekvő jövedelmek és a 2%-os inflációs cél stabilizálódása révén. Philip Lane, az EKB vezető közgazdásza úgy véli, hogy a gazdasági javulás megalapozott, de a fogyasztói költésekben tapasztalható bizonytalanságok miatt a fellendülés késhet. Az infláció 2025 második negyedévében elérheti a 2%-os szintet, és az év végére 1,9%-ra csökkenhet.
A maginfláció gyorsabb csökkenésére számítanak, mint korábban, és 2025 harmadik negyedévére várják a 2%-os cél elérését.
Ez pozitív hír az EKB számára, amely egyik fő aggodalmának tartotta a maginfláció tartósan magas szintjét. Ennek ellenére az elemzők figyelmeztetnek, hogy a gazdasági növekedést továbbra is kockázatok fenyegetik, különösen a német és francia gazdaság gyengesége miatt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images