Vége a nemzetközi sajtótájékoztatónak
Áldott, békés ünnepeket és békés, boldog újesztendőt kívánt a sajtótájékoztató végén Orbán Viktor.
Ukrán élelmiszerek
Ésszerűsíteni kell Ukrajna közeledését az EU-hoz. Nem jöhet be minden Ukrajnából, a magyar és uniós gazdákat megmentő menetrendet kell kialakítani - fejtette ki egy kérdésre válaszolva. Szerinte ha szabályozás nélkül jönnének be Ukrajnából a mezőgazdasági terméket, akkor a magyar mezőgazdaság lehúzhatja a rolót.
Euró-forint árfolyam
„Ha tudja, hogy kit kell megkérdezni, szóljon nekem is, én is szeretnék a megfelelő pillanatban vásárolni. Biztos nem én vagyok az az ember, aki meg tudja mondani” – közölte a kormányfő az euróárfolyamra vonatkozó kérdésre.
A jegybank környékén van a tudás, hogy mikor és hogyan alakul a forint árfolyama - felelte egy kérdésre. Van a kormánynak teljesítménye, a pénzügyi stabilitás is fontos, de van mindig spekuláció és van a többi devizáknak is árfolyammozgása.
A dollár árfolyamának mozgása befolyásolja a forintot is - ennek van szerepe Orbán Viktor elmondása szerint a forint megítélésében és ezt Nagy Mártonnal történt beszélgetése alapján mondja most. Amikor a dollár erősödik, a forint is gyengül - ismertette.
A dollár esetében pedig vannak nagy mozgások, és az új amerikai vezetéssel nagy dolgok jöhetnek és ez hatással van a régiós devizákra, ezen belül a forint árfolyamára - fogalmazott a miniszterelnök.
Sokkal nagyobb szerepet játszanak eseti tényezők a forint árfolyamának mozgásában - mondta. A gazdaság fundamentumai nem változnak olyan mértékben, ahogy a forint árfolyama. Ezért a kormány ezen a téren teszi a dolgát és jól teszi a dolgát - mondta.
Minisztériumi épületek
Február elején adja át Orbán Viktor azt a beruházást, melynek nyomán a jelenlegi Belügyminisztérium a volt Pénzügyminisztérium felújított épületébe költözik a várba.
Éves szinten a magyar állam 60 milliárd forintot fordít irodák bérlésére. Ez túlzott mértékű, ilyen szinten jelen lenni az irodabérleti piacon - vélekedett.
Saját állami tulajdonú épületben legyenek az állami intézmények, ez a helyes. Az üzleti negyed üzletnek való, a szállodanegyed a szállodáknak - mondta.
Trump
Magam is várom, hogy mi fog történni Donald Trump hivatalba lépése után az első 24 órában - mondta.
Forint árfolyama és euróbevezetés
A kilengések természetellenesek - értékelte a forint árfolyamának változékonyságát. Szerinte
Nem könnyű ma jegybankelnöknek lenni Magyarországon.
A stabilitás lehetséges eszközei között nem szerepel az euró bevezetése az én olvasatomban. Az eurózónához való csatlakozás kétségkívül hoz stabilitást, de lefojtja a gazdasági növekedés lehetőségét - mondta. Ezért más eszközöket ajánl használni szerinte.
Ezzel jelentős mértékben lebeszélte a magyar euróbevezetés esélyeit a magyar miniszterelnök.
Brüsszeli ügyek
Meg fogjuk magunkat védeni. Ha kell, akkor Brüsszelbe küldik a migránsokat, busszal, vonattal, one way ticket - utalt erre.
Ha a terrorcselekmények bekövetkeznek, mindenki látja, hogy mi a migráció súlya - húzta alá.
Ez már nem csak német ügy. Mert Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból. Ránk akarnak erőltetni egy nem vállalható migrációs szabályozást. Ezt nem szabad megengednünk - fejtette ki, mindezt azzal kapcsolatban, hogy a migráció összefügg a terrorcselekményekkel.
Bepereljük őket és visszavesszük. Felbéreltünk egy tekintélyes brüsszeli ügyvédi irodát, akikkel visszapereljük - mondta Orbán Viktor arra vonatkozóan, hogy a brüsszeli büntetéssel nem ért egyet.
Vendégmunkás szabályok
A katari vendégmunkás szabályozásból indult ki Magyarország az év elején. A migrációt és a vendégmunkásokat el kell választani - mondta.
Aki nem alkot meg visszafogadási megállapodást, attól az országtól január elsejétől nem fogadunk be vendégmunkást
- mondta. Megemlítette, hogy mindezt azért teszik, mert garanciák kellenek arra, hogy bizonyos idő után a vendégmunkásokat haza lehessen küldeni. A vendégmunkások csak átmeneti időre tartózkodhatnak Magyarországon.
Valóban a kormány hozott egy döntést, és ezt a szabályt most leírta. Nem lehet behozni abból az országból vendégmunkást, amelyik országgal nincs ilyen visszafogadási megállapodás - részletezte Orbán Viktor.
Rögtön leesett 10 ország a listáról. Január elsejétől számos országból nem lehet behozni vendégmunkást - erősítette meg a héten kiszivárgott értesüléseket.
Az ezzel kapcsolatban kiszivárgott értesülésekről itt írtunk:
A vendégmunkást behozó cégeknek sem szabad ezen meglepődniük, mert ezt elmondtuk előre - nyomatékosította. Arról is beszélt, hogy az így kieső vendégmunkásokat hogyan pótolná a magyar gazdaság.
Eddig 65 ezer vendégmunkás érkezhetett be az országba egy évben, idén, ez most 35 ezer főre csökkenhet az új szabályozás nyomán - mondta.
300-500 ezer ember van még Magyarországon, akik bevonhatóak a magyar munkaerőpiacra - erről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Orbán Viktorral.
Magyarország a magyaroké. Akik bejönnek vendégmunkásként, átmenetileg, meghatározott időre maradhatnak Magyarországon - folytatta. Nem akarok vendégmunkásországot látni a hazámból, és migránsországot sem - húzta alá.
Nem alakulhat át az ország, a vidék képe, hogy hol kik laknak - ez volt az egyik oka a döntésnek. Nem akarja, hogy sok idegen legyen az országban, mint Nyugat-Európában. "Vannak alacsonyabb rendű munkák, és ha azokat ki akarjuk váltatni idegenekkel és erre rászokunk, akkor az a munkát értékeli le" - mondta a másik okát a döntésnek.
Ezt hívom munka alapú gazdaságnak. Nem szabad a munkához való viszony lelkületének megváltoznia az országban - szögezte le. Az utcaseprő munkája, az iskola, rendelő kitakarítása komoly munka. A képzetlen magyaroknak is azt kell mondani: a te munkád fontos.
Nagyon könnyen meg lehetne oldani egy nagy arányú vendégmunkás-behozatallal a magyar gazdaság minden problémáját - érzékeltette azt, hogy a magyar kormány nem erre készül.
Költségvetési hiány
Amit a magyar állam megtakarít jövőre a kamatkiadásokon, azt 2025-ben a deficit csökkentésére használja - fejtette ki Orbán Viktor.
Mindent megteszek, hogy be is tartsuk - jelezte az idei 4,5%-os hiánycél kapcsán.
Nem külső nyomásra kell betartanunk a jövő évi célt sem.
Hanem azért kell csökkenteni a költségvetés hiányát, mert ez a magyar gazdaság érdeke. 3% feletti hiánnyal gazdálkodni, nagyon nehéz. Rajta maradsz egy folyamatos adósságpályán
- mondta.
A cél, hogy mások jöjjenek hozzánk pénzért - jelezte, hogy hosszabb távon a többletes költségvetés lenne a cél.
A 2025-ös, pénteken megszavazott költségvetésről tegnap jelent meg elemzésünk:
NATO és a 2%-os hadikiadások aránya
A NATO felé vállalandó 2%-os GDP-arányos hadikiadási mérték is szóba került a kérdések között.
Ha a 2%-ot fel kell emelni, akkor az tüdőn lövi a magyar gazdaságot. Legfeljebb ütemezett emelést tudok elképzelni - felelte.
Ha meg kéne emelni tartósan, akkor az már egy fél hadigazdálkodással érne fel - tette hozzá.
Az elnök úrral erről a kérdésről nem beszéltem - mondta.
Ukrán gáztranzit
Nem adjuk fel az ukrán területeken áthaladó energiaszállítási terveinket - mondta egy másik kérdésre Orbán Viktor.
Arról is beszélt a magyar miniszterelnök, hogy folytatnak tárgyalásokat Ukrajnával és Oroszországgal is a helyzet javítása érdekében. Van olyan tervük is, hogy amikor az a bizonyos gáz belépne Ukrajna területre, már magyar tulajdonban legyen, de még nem ismert, hogy ezt az ukránok elfogadják-e, vagy az oroszok ebbe belemennek-e.
Költségvetési élénkítés
Nem vagyok híve az olyan élénkítésnek, amely a pénzügyi kockázatokat hordozza, nem lehet élénkíteni, amikor az a pénzügyi stabilitást veszélyezteti - felelte arra a kérdésre, hogy várhatóak-e új növekedésösztönző intézkedések az eddig ismertetett lépéseken túl a költségvetésből.
Úgy nyertük meg az előző választásokat, hogy a választás évében kisebb volt a költségvetési hiány, mint a választást megelőző évben - mondta.
A pénzügyi fegyelmet nem szabad kockáztatni - húzta alá.
Növekedés
Nem 2024, hanem 2025 lesz a nagy gazdasági növekedés éve - felelte arra a kérdésre, hogy ki a felelőse annak, hogy az előzetes jelzések ellenére nem volt idén nagy gazdasági növekedés. Ez a kérdés úgy hangzik jól, hogy ki a felelőse annak, hogy nem 2024-ben, hanem egy évvel később jön el a nagy gazdasági növekedés.
Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárítják a felelősséget.
Ha nem tudtad teljesíteni a 2024-es célkitűzéseidet, akkor teljesítsd 2025-ben - tette hozzá.
Belpolitika
Sosem fogok olyan emberekkel vitatkozni, akiknek a gazdája Brüsszelben van, mert én a brüsszeli gazdáival vitatkozom - jelezte arra a kérdésre, hogy hajlandó lesz-e majd a 2026-os parlamenti választások előtt vitatkozni Magyar Péterrel, a Tisza Párt vezetőjével.
A Magyarországnak járó uniós pénzeket meg kell védeni. Eddig 12,5 milliárd eurót sikerült megvédeni - mondta.
Versenyképesség
Ahonnan én nézem a magyar gazdaságot, az alapján a magyar gazdaság versenyképes. De vannak az energiakérdések, az energiaimport miatt - mondta. Az energiaárak elszállása miatt kiszaladt 10 milliárd euró az országból - idézte fel, majd mondta, hogy ez a cserearány-romlás miatt következett be.
Ezért az energiamixet fejleszteni kellett, zöld energiával, de ehhez kell az energiatárolás képessége, és ezért épít a kormány gazdaságpolitikája az akkumulátorgyártásra.
A versenyképességről vallott nézetei miatt választottam csúcsminiszternek azt az embert, akit választottam. Egy nem politikust tettünk meg miniszternek - jelezte.
Nem kommunikációs bravúrokat várunk a nemzetgazdasági minisztertől, hanem eredményeket.
Időnként, ha kell, akkor karcosan, de meg lesz csinálva - mondta Nagy Márton kinevezése kapcsán.
Román elnökválasztás
Hogyan valósul meg a befolyásolás, a fair verseny meghekkelése? - ezzel kapcsolatban kért segítséget a román miniszterelnöktől Orbán Viktor a romániai elnökválasztás kapcsán. Ha ezeket az információkat megkapja a magyar fél, akkor már tudja hasznosítani a 2026-os választásokra.
Energia
Az ukrán területekről érkező energiaszállítás elnehezül. Mivel a gáz Magyarország esetében nemcsak ipari kérdés, hanem lakossági is, ezért a gázellátás a háztartások energiabiztonságának kérdése is. Ha az ukrán szállítás kiesik, akkor azt pótolni kell - mondta egy kérdésre válaszolva.
Ezért van egy déli korridor. Ezen hozunk be 7,5 milliárd köbmétert. Valamint Románián keresztül még 1,5 milliárd köbméternyi gázt.
Ezen a ponton és a nagy gyárak behozatalának megemlítésénél többször is méltatta Szijjártó Péter külgazdasági minisztert és munkáját.
Lukoil-eladás Bulgáriában. Az egyik ajánlattevő cég a Mol - erősítette meg Orbán Viktor a hírt.
Jönnek a kérdések
12:30-ig tart a sajtótájékoztató - derült ki Kovács Zoltán szóvivő szavaiból.
Gyárak
Nemzetgazdasági jelentőségű beruházásokat adunk át.
A BMW-gyár létrehozása dimenzióváltást jelent
- értékelte.
Az ipar tekintetében van egy fontos kérdés: merre kell fordítani a szekér rúdját. Szerintünk az elektromobilitás a jövő - mondta. Az elektromobilitás arról szól, hogyan raktározzunk el a zöld energiát. Amikor a villamos energia nagy részét zöld forrásokból termeljük meg, például napenergiából, ezt el kell tárolni valahol. Ez a tárolási képesség lesz a legnagyobb újítás és fejlődés a következő években - tette hozzá.
A stratégiai irányon nem változtat az, hogy most épp itt-ott kevesebb e-autót vesznek meg. Ezért fontos a kínai elektromos autógyár és a jelentős kínai akkumulátorgyár is - értékelte a BYD-gyár és CATL-gyár közeljövőbeli indulását.
Ezt követően beszélt a legutóbbi makrogazdasági adatokról, szerinte az utolsó negyedévben már beindultak a gazdasági fejlemények, amelyek megalapozzák a 2025-ös év repülőrajtját.
A 2025 a magyar gazdaságnak egy nagyszerű éve lesz
- vetítette előre.
Kilátások és tervek
Lezárult a gazdasági kérdésekről szóló nemzeti konzultáció - jelentette be. 1 millió 252 ezer ember vett részt a konzultációban - jelezte.
A következő évben olyan dolgok fognak történni a gazdaságpolitikai intézkedések nyomán, amelyek korábban sosem - mondta, majd sorolta:
- fiatalok számára lakhatási támogatás a munkaadókon keresztül,
- tőketámogatás magyar kisvállalkozásoknak,
- 3 év alatt megvalósuló 40%-os minimálbér-emelés,
- munkáshitel
Amerikai elnökválasztás Európára gyakorolt hatása
Van-e új helyzet és realitás? tette fel a kérdést. Szerinte Brüsszelben azt gondolják, hogy nincs új realitás. Az európai elit nem vesz tudomást az új amerikai helyzetről és annak következményeiről - mondta.
A világ hatalmas változások előtt áll, ha Trump a vállalásainak egy részét megvalósítja
- mondta. Ha nem javít Európa az amerikai-európai kereskedelem Amerika számára hátrányos jellemzőin, akkor jönnek a lépések. A tarifák úton vannak - idézte Orbán Viktor a megválasztott amerikai elnök minapi szavait.
Átlépünk a háborús korszakból a békés korszakba - vetítette előre a miniszterelnök a szerinte várható amerikai lépések kapcsán.
Ma 80 ezer ukrán menekült tartózkodik Magyarországon - ismertette. Most is van egy magyar javaslat az asztalon a tűzszünetre és fogolycserére vonatkozóan - mondta.
Vannak a háborúnak gazdasági következményei is. Most azonban ezt lezárhatjuk, eljöhet a béke és akkor megszűnhetnek az európai gazdaságot gyötrő szankciók.
Magyarország álláspontja, hogy minél hamarabb fel kell számolni a szankciókat.
Megszűnik az inflációs nyomás és helyreállhat a jólét Európában - vetítette előre.
Van egy EP-paktum, ami azt irányozza elő, hogy a tagállamok minden évben finanszírozzák a GDP 0,25%-os mértékével Ukrajna támogatását - ismertette. Ez egy hárompárti megállapodás, de a Patriótákat kiszorították minden pozícióból.
200 milliárd forint lenne ez az éves befizetés Magyarország esetén. Ez egy havi nyugdíjunk - mondta. Arra is emlékeztetett, hogy Magyarországot napi egymillió euróra büntetik a migrációs magatartása miatt.
EU pénzek és agrárium
Már folynak a viták arról, hogy mennyi pénz menjen 2027-től az EU mezőgazdaságába. Ezek éles viták - ismertette.
Nagy teljesítmény, hogy a 27 agrárminiszter megegyezett abban, hogy milyen legyen az uniós mezőgazdaság 2027-től. Van közös európai álláspont, mostantól lehet a pénzügyi kérdésekről beszélni - mondta.
Az EU versenyképessége
A tényt rögzítem: az EU tagállamainak részesedése a GDP-ből csökken, a világkereskedelemben való részvételünk aránya is csökken - fogalmazott. A Draghi-jelentés keresetlen szavakkal írta le a helyzet komolyágát. Nekünk az volt a dolgunk, hogy a jelentést magunk elé húzzuk, Draghit is meghallgassuk, és levonjuk a következtetéseket. Ez a versenyképességi paktum, ez a Budapest Nyilatkozat - mondta.
Schengen
A schengeni övezet kibővítése egy európai probléma megoldását is jelentette. Tizenéve blokkolták ezt a döntést és ezt kellett feloldani, sok tárgyalással - mondta. Meg tudtunk minden korábban blokkoló országgal állapodni, feladták a blokkolást.
Mindenkinek előnyös ez, a magyarok számára is jótékony lesz, olyannyira, amire nem is gondolunk - mondta.
Elbontottuk a román határt közösen. A közúti határátkelők száma 12-ről 22-re nő - húzta alá.
A határmenti térség, ami az elszigeteltség miatt szenvedett, megváltozik - vetítette előre.
A felszabaduló rendőri munkaerő nagy segítség lesz az ország többi részében, mert létszámhiányos a rendvédelem - ismerte el.
EU-elnökség
Szerinte egy sikeres elnökségen van túl Magyarország. 1000 tanácskozás, több tanácsülés, rengeteg elfogadott dokumentum - folytatta. Jóval több energiát kellett betenni, mint legutóbb - mondta. A magyar jogalkotási aktákból is 100-nál több volt.
Szerinte kétfajta elnökség lehet: politikai vagy bürokratikus. Amikor nyitott politikai kérdések vannak az EU asztalán, akkor politikai utat kell választani - vezette fel. Az egyik ilyen kérdés a háború ügye volt. A háború kérdésében a magyar elnökségnek semmilyen mozgástere nem volt, mivel súlyos ellentét van az EU-ban azzal kapcsolatban, hogy mi legyen a háborúval.
Az egyik oldal azt mondja, hogy ez Európa háborúja is. A vita csak azon van itt, hogy hogyan vegyen ebben részt az EU - vezette fel.
A másik oldal azt mondja, hogy ez két szláv testvérnép háborúja. Ezt mi mondjuk
- tette hozzá.
Az EU elnöksége idejében és keretében meg volt kötve a kezünk, de elindítottunk békemissziókat - folytatta. Joga és kötelessége volt Magyarországnak ezt indítani.
Schengeni övezet kérdése - sorolta a következő napirendi pontot.
Orbán Viktor beszél
A miniszterelnök 3 dologról szeretne beszélni: 1) magyar EU-elnökség, 2) európai és magyar politika az amerikai elnökválasztás után, 3) döntések, amelyek meghatározzák a 2025-ös terveket.
Először is együttérzését fejezte ki a németországi terrorcselekmény áldozatai felé. Velük vagyunk ebben a szinte minden karácsonykor megtörténő terrortámadásban - mondta. Illendő 1-2 napot várni a politikai tanulságok levonásával - tette hozzá.
Ezek a jelenségek csak azóta léteznek Európában, amióta migráció lett
- értékelte. Korábban ilyesmi nem volt, most meg van - fűzte hozzá. Ezért Magyarország kitart amellett, hogy nem szabad engedni egy ilyen világ kialakulását, mint ami Nyugaton történik - mondta.
Kezdődik a sajtótájékoztató
Orbán Viktor mellett Gulyás Gergely miniszter és Kovács Zoltán szóvivő van jelen.
Pillanatokon belül fontos üzeneteket küld Orbán Viktor
A miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatóján hangsúlyosan szerepelhetnek külföldi témák és ügyek. Így például kiemelt figyelem fogja övezni a most záruló magyar soros EU-elnökség értékelését, az orosz-ukrán háborút. Ez utóbbi kapcsán biztosan szóba kerül a magyar kormányfő által javasolt karácsonyi tűzszüneti megállapodás, amely nagy visszhangot kapott a nemzetközi sajtóban.
A nemzetközi kérdések tekintetében előkerülhet még
a hamarosan hivatalba lépő új amerikai elnök, Donald Trump várható politikája,
mind a gazdaság, a kereskedelem, mind pedig a nemzetközi kapcsolatok terén.
A hazai ügyek közül hangsúlyos lehet aktualitása miatt a 2025-ös költségvetés, amit pénteken szavazott meg az Országgyűlés, és amelynek kapcsán Orbán Viktor már jelezte péntek reggeli interjújában, hogy ebben a tervezetben már látszódnak Nagy Márton-féle új gazdaságpolitika elképzelései, az akcióterv részei (pl. Demján Sándor program, lakhatási munkáltói támogatás, kollégiumépítések, munkáshitel). Elmondása szerint repülőrajt a cél 2025-ben.
Mindezek mellett szóba kerülhet a magyar gazdaság 2025-ös kilátása, a növekedési előrejelzések, a forint árfolyama, valamint a kormány akciótervei. Érdekes lesz azt is figyelemmel követni, hogy elhangoznak-e újabb részletek a gazdasági csúcsminisztériummal kapcsolatban, nevezetesen, hogy a PM NGM-be történő olvadásával milyen új szerkezetben működik majd a csúcsminisztérium, és mely területnek kik lesznek a vezetői. Az ugyanis eldőlt, hogy Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár az MNB-be távozik, Kurali Zoltán ÁKK-vezérhez, és Sipos-Tompa Levente MFB-vezérigazgatóhoz hasonlóan. Az előbbi két vezető helyére érkező szakemberek neve még nem ismert, Sipos-Tompa Leventét pedig Katona Bence követi az MFB élén.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Máthé Zoltán