Lantos Csaba energiaügyi miniszter egy, a Mandinernek adott interjúban részletesen beszámolt a zöld átállás eredményeiről és a jövőbeli tervekről. Elmondása szerint a napelemes kapacitás bővülése az utóbbi években különösen felgyorsult.
Magyarország először 2022-ben mondhatta el magáról, hogy napenergia-kapacitását éves szinten 1 gigawatt feletti mértékben – tavalyelőtt mintegy 1200 megawattal, tavaly 1600 megawattal – tudta növelni.
Idén november végéig 1400 megawattnyi naperőművi teljesítmény épült ki, ezzel a harmadik egymást követő évben haladjuk meg az 1 gigawattos szintet.
Lantos Csaba azt is kihangsúlyozta, hogy a klímacélok terén Magyarország már most túlteljesítette a 2030-ra kitűzött célokat. Az üvegházhatású gázok kibocsátása 43 százalékkal csökkent 1990-hez képest, ami meghaladja az eredetileg vállalt 40 százalékos csökkentést.
Az energiaügyi miniszter az interjúja során azt is kihangsúlyozta, hogy a jelenség, miszerint az időjárásfüggő erőművek termelési csúcsidőszakaiban túlkínálat, és negatív energiaárak tapasztalhatóak, a mi térségünket is elérte.
Lantos Csaba a jövőbeli tervek ismertetése során kiemelte a szivattyús-tározós erőművek építését, valamint a gázerőművek létesítése a rendszer rugalmasságának növelése érdekében.
A szivattyús-tározós erőmű létesítése például hosszú évtizedek óta napirenden van, de idén készült el az első részletes megvalósíthatósági tanulmány.
Hozzátette,
A megújulók térnyerésével még inkább szükség lenne ilyen típusú energiatároló egységekre, amelyek az árambőség idején a víztömeg felső tározóba emeléséhez használják a villamos energiát, majd a fogyasztási igényekhez igazodva a későbbi leeresztéssel olcsón és tisztán állítanak elő újra áramot.
Az energiaügyi miniszter ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, a két, magyarországi területen (Markaz, Heves és Nagybarca-Sajóivánka-Vadna, Borsod-Abaúj-Zemplén) végzett kutatófúrások laboreredményei szerint ilyen erőművek létesítésére mindkét helyszín alkalmas lehet.
Lantos Csaba kiemelte, az energiatárolási kapacitások bővítésére is nagy hangsúlyt fektetnek, mind háztartási, mind ipari szinten. Háztartási szinten a Napenergia Plusz Program kínál napelem és energiatároló egyidejű beszerzéséhez szükséges támogatást (itt a keretösszeg 105,8 milliárd forint, amely mintegy 25 ezer fejlesztésre futhatja).
Háztartási méretű naperőművekből jelenleg több mint 290 ezer működik itthon, jellemzően családi házak tetején.
A Napenergia Plusz Program jóvoltából számuk 2025 első felében eléri a 300 ezret.
Az ipari méretű kapacitásbővítések esetén a miniszter két programról tett említést, amely értéke közel 100 milliárd forintot tesz ki. Az egyikben jövőre a meglévő kapacitás dupláját, a másikban 2026-ra a hússzorosát építi ki.
A MAVIR Szolnokon létesít energiatárolót, amely elkészültekor hazánk legnagyobbja lesz.
A másik programban mintegy félszáz ipari energiatárolót telepítenek Magyarországon, ezek közül több önmagában nagyobb lesz a szolnokinál.
Lantos Csaba elmondta, hogy a minisztérium már dolgozik a folytatáson, amely újabb lehetőség lesz az energiaintenzív cégek beruházásainak. A terv szerint a kisvállalkozásokra célzottan, elkülönített kerettel készülnek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images