A republikánus többségű Képviselőház csütörtökön elutasította azt az ideglenes finanszírozási tervet, amelyet korábban a republikánus oldal is támogatott. Mindez alig több mint 24 órával azelőtt történt, hogy az amerikai kormány leállna.
A váratlan fordulatot az okozta, hogy Trump nyomást gyakorolt a republikánus törvényhozókra, hogy hagyják el a korábbi kétpárti megállapodást,
és ragaszkodott ahhoz, hogy a republikánus vezetők egészítsék ki a törvényt egy rendelkezéssel, amely felfüggeszti vagy megemeli a szövetségi adósságplafont, mielőtt hivatalba lépne.
A Trump követelésére átdolgozott törvényjavaslat 235-174 arányban bukott el, több mint 30 republikánus szavazott a demokraták többségével együtt a költségvetési csomag ellen,
amely emellett két évre felfüggesztette volna az adósságplafont. A képviselőházi demokrata vezető, Hakeem Jeffries röviddel a szavazás előtt "nevetségesnek" nevezte a tervet, hozzátéve: „a szélsőséges MAGA-republikánusok kormányzati leállásba sodornak minket.”
A Fehér Ház sajtótitkára, Karine Jean-Pierre úgy jellemezte a tervet, mint „ajándékot a milliárdosoknak.” A kormányzati finanszírozás péntek este lejár, hacsak a Kongresszus nem cselekszik. A Trump által támogatott terv március 14-ét jelölte volna meg az új finanszírozási határidőként.
A képviselőházi költségvetési bizottság elnöke, Tom Cole értetlenül állt az előtt, hogy a törvényhozók miért szavaznának egy olyan törvény ellen, amely „fontos védelmet nyújt az amerikai emberek számára.”
Egy másik republikánus törvényhozó azonban bírálta a tervet a szavazás előtt, különösen az adósságplafon meghosszabbítását kifogásolva. „Hogy gratuláljunk magunknak, mert rövidebb oldalhosszúságú, de közben 5 ezer milliárd dollárral növeli az adósságot, ostobaság” – mondta Chip Roy, Texas állambeli konzervatív képviselő a Képviselőházban. „És pontosan ezt teszik a republikánusok.” A házelnök, Mike Johnson szerdán este és csütörtökön egész nap más republikánus képviselőkkel egyeztetett az irodájában, hogy kidolgozzanak egy Trump által elfogadható ideiglenes finanszírozási tervet a leállás elkerülése érdekében.
Elon Musk, a világ leggazdagabb embere és Trump egyik kulcsfontosságú tanácsadója, szerdán egész napos közösségi média bejegyzésekkel támadta Johnson korábbi megállapodását, és arra buzdította követőit, hogy lépjenek fel a törvényjavaslat ellen, kijelentve, hogy bármelyik törvényhozót, aki támogatja azt, le kell váltani a következő választáson.
Ezen a héten a költségvetési szavazás viszonylag drámamentesnek tűnt, mivel sem az újonnan egységes republikánus többség, sem a Szenátust és a Fehér Házat jelenleg irányító demokraták nem akartak konfrontációt az ünnepek közeledtével.
A törvényjavaslat azonban több mint 100 milliárd dollárnyi katasztrófa-segélyt és más olyan elemeket tartalmazott - például a törvényhozók fizetésemelését -, ami kiváltotta Musk haragját.
Trump egy újonnan felállítandó kormányhatékonysági minisztérium vezetésére jelölte Muskot, hogy jelentős kiadáscsökkentéseket vezessen be. Az adósságplafon kérdése, amelyre a törvényhozók nem számítottak, hogy idén szembe kell nézniük, hirtelen került napirendre. Trump csütörtökön az NBC News-nak elmondta, hogy az adósságplafon teljes eltörlése lenne a „legokosabb dolog”, amit a törvényhozók tehetnének. „Teljes mértékben támogatom” – mondta.
Mégis mi ez az adósságplafon és mi történik, ha nem emelik meg?
Az adósságplafon az Egyesült Államok kormányának törvényben rögzített hitelfelvételi korlátja, amely meghatározza, hogy mennyi hitel vehet fel a kormány a kiadásai fedezésére, például szociális programokra, államadósság törlesztésére és katonai kiadásokra.
Ha a Kongresszus nem emeli meg időben az adósságplafont, a kormány nem tud újabb hiteleket felvenni, ami fizetésképtelenséghez vezethet. Ez azt jelenti, hogy nem tudják kifizetni a meglévő adósságok kamatát, a közalkalmazottak bérét és más alapvető kiadásokat, ami súlyos gazdasági következményekkel, például recesszióval és hitelminősítés csökkenésével járhat.
Nem először került az USA ilyen helyzetbe
Korábban már többször is nagyon közel került ahhoz az Egyesült Államok vezetése, hogy ne sikerüljön megegyezni az adósságplafon megemeléséről:
2011-es válság:
- A Kongresszus és az Obama-adminisztráció közötti megállapodás késlekedése majdnem fizetésképtelenséghez vezetett.
- Az S&P hitelminősítő először csökkentette az USA AAA minősítését.
- A bizonytalanság pénzpiaci turbulenciát okozott, és a Dow Jones index 2 ezer pontot esett néhány hét alatt.
2013-as válság:
- A kormány 16 napra leállt, mert a költségvetésről és az adósságplafonról nem sikerült megegyezni.
- Bár az adósságplafont végül megemelték, a késlekedés növelte a gazdasági bizonytalanságot.
2023-as fenyegetés:
- A Biden-kormányzat alatt szintén közel álltak a fizetésképtelenséghez.
- Hosszas tárgyalások után kompromisszumot kötöttek, de ez a helyzet újra ráirányította a figyelmet az adósságplafon reformjának szükségességére.
Bár az USA eddig mindig elkerülte a tényleges fizetésképtelenséget, ezek az esetek rávilágítanak az adósságplafon-rendszer politikai eszközként való kihasználásának kockázataira.