Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön újabb rendeletet bocsátott ki, amely lehetővé teszi, hogy az orosz gáz külföldi vásárlói ne csak a szankciókkal sújtott Gazprombankon keresztül, hanem más orosz bankokban is fizethessenek rubelben.
Az intézkedés célja, hogy megkönnyítse a fizetéseket és megkerülje a november 21-én, az Egyesült Államok által a Gazprombankra kivetett szankciókat.
A hatályos szabályok szerint az európai olaj- és gázvásárlók csak a Gazprombankon keresztül intézhettek tranzakciókat az orosz energiaszállítók felé. Így két számlát nyitottak a banknál, az egyikre elutalták a meghatározott devizában az energiahordozók ellenértékét, majd azt a Gazprombank váltotta rubelre. Az említett amerikai szankciók viszont minden pénzügyi kapcsolatot megtiltottak a nyugati szereplőknek a pénzintézettel.
A Gazprombank közleménye szerint
a dokumentum értelmében a gázvásárlók 2025. április 1-jéig fizethetnek rubelben a Gazprom orosz bankokban vezetett számlájára.
Azonban még mindig nem egyértelmű, hogy ez a lépés valóban megoldja-e a fizetési problémákat.
Az orosz energiaellátás kérdése egyre inkább előtérbe kerül, mivel december 31-én lejár Moszkva és Kijev között az a tranzitszerződés, amelyen keresztül az orosz gáz mintegy fele Európába jut. Putyin elnök egyértelművé tette, hogy nem lesz új gáztranzit-megállapodás Ukrajnával.
Közben Szijjártó Péter magyar külügyminiszter csütörtökön arról tájékoztatott, hogy az Egyesült Államok mentességet adott a gázfizetésekre az orosz Gazprombankkal szemben bevezetett szankciók alól. Az amerikai pénzügyminisztérium egyelőre nem reagált a hírre.
Most már világos, hogy nem lesz új gáztranzit-megállapodás Kijevvel, hogy az orosz gázt Ukrajnán keresztül Európába küldjük, de Oroszország megbirkózik ezzel
– jelentette ki az orosz elnök.
Az ukrán tranzit várható leállása leginkább Szlovákiát, Ausztriát és Magyarországot érinti. Magyarország azonban továbbra is kap orosz gázt délről, a Fekete-tenger medrében húzódó Török Áramlat (TurkStream) gázvezetéken keresztül.
A helyzet különösen kritikus Moldova szeparatista, oroszbarát Dnyeszteren túli régiójában, amely a jövőben nem kap többé gázt keletről.
Az orosz gáz létfontosságú a régió lakói számára, valamint egy olyan hőerőmű ellátásához, amely Moldova kormányellenőrzött területeinek villamosenergia-ellátását biztosítja.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images