Putyin bejelentette: Megszűnik a gáztranzit Ukrajnán át, Magyarország is lépéskényszerben
Gazdaság

Putyin bejelentette: Megszűnik a gáztranzit Ukrajnán át, Magyarország is lépéskényszerben

Szabó Dániel, Brüsszel
Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás év végén lejár, Vladimir Putyin csütörtöki bejelentése szerint új szerződés nélkül. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, megerősítette, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gázt szállító szerződést, míg közép-európai vezetők a gázellátás biztosításán dolgoznak. Az ügy megosztottságot kelt az EU-ban, amely 2027-ig tervezi felszámolni Moszkvával szembeni energiakitettségét.

Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás, amely lehetővé teszi Közép-Európa számára, hogy orosz gázt vásároljon Ukrajnán keresztül, év végén megszűnik, új szerződés nélkül – jelentette be Vladimir Putyin orosz elnök. A 2019-ben aláírt szerződés révén Oroszország évente több milliárd köbméter gázt szállított Ukrajna csővezetékein keresztül az EU-ba, de a teljes körű ukrajnai invázió óta a gázszállítás geopolitikai eszközzé vált.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem újítja meg a szerződést, mivel az orosz gáz európai vásárlása szerinte „szégyenletes” az ukrajnai háború fényében.

Ehelyett Ukrajna saját földgázkészleteit ajánlotta fel a szomszédos országok ellátására.

A döntés komoly aggodalmat keltett egyes közép-európai országokban, amelyek még mindig orosz gázt vásárolnak ezen az útvonalon.

Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico, nyilvánosan a csütörtöki brüsszeli EU-csúcson is tárgyalt Zelenszkíjjel, hogy a tranzit folytatódhasson. A sajtónak nyilatkozva azt mondta, hogy Kijev döntése nem zárja ki, hogy Szlovákia továbbra is gázt importáljon keletről. Fico tervezi, hogy az Európai Tanács ülésén Ursula von der Leyennel is megvitatja a kérdést, hogy biztosítsa az ország energiaellátását.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök Bulgáriába utazik pénteken, hogy új megállapodást kössön az ellátás folytatásáról a Török Áramlaton keresztül pótolva az ukrán tranzitot.

Bár az orosz gáztranzit leállása várhatóan nem lesz jelentős hatással az EU egészére, néhány tagállam számára komoly problémát jelenthet a hosszú távú energiaellátás biztosítása, így Ausztria, Szlovákia és Olaszország is hatni próbál Kijevre.

Az EU viszont elkötelezett a Moszkvától való energiafüggőség felszámolása mellett 2027-ig. Az orosz-ukrán tranzit leállítása ennek a folyamatnak része lehet, ám a belső megosztottság továbbra is nehezíti az uniós energiafüggetlenség elérését.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A világ legjobban fizetett rabszolgái

Ma egy 25 éves játékos akár több percet tölthet a pályán, mint korábban egy 30 feletti veterán. A ’90-es évek elején egy sztárjátékos 40-42 meccset... The post A világ legjobban fizet

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Gigantikus fúzió jöhet, megszülethet a világ egyik legnagyobb autógyártója
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
utazás