A hazai napelemes rendszerek beépített teljesítménye már idén meghaladta a korábban 2030-ra kitűzött 6000 megawattos célt. A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv már 12 ezer megawattos naperőművi kapacitással számol a következő évtized elejére. Ez viszont olyan növekedés, ami kihívások elé állítja a rendszerüzemeltetőket az időjárásfüggő termelés természetes ingadozása miatt.
A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP+) keretében meghirdetett pályázatra a négy hálózati engedélyes, tehát az E.ON, az ELMÜ, az MVM és az OPUS áramhálózati társaságai jelentkezhetnek önállóan vagy konzorciumban.
Egy-egy fejlesztésre 500 millió és 12 milliárd forint közötti vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A nyertes projekteket legkésőbb 2028 végéig kell fizikailag befejezni.
A program számos területen támogat fejlesztéseket, ezek közé tartozik:
- Az adatgyűjtés és -kezelés digitalizációja, az adatalapú vezérlés elterjesztése, amelyek hozzájárulhatnak az üzemzavarok elkerüléséhez és a szükséges beavatkozások hatékonyabb megtervezéséhez.
- Új, ügyfélbarát szolgáltatások is megjelenhetnek, amelyek segíthetik a lakossági felhasználók kényelmét és tudatos energiafelhasználását.
- A betáplálási korlátozásban érintett körzetek átmeneti zárolásának feloldása, a háztartási méretű naperőművek termelésének mérhetővé tétele, valamint a villamoshálózaton belüli energiaáramlás felügyelete és vezérlése. A program kiterjed a kínálat és kereslet egyensúlyának valós idejű monitorozására, a túlterhelések és energiahiányok elkerülésére is.
- A kibervédelmi képességek fejlesztése szintén kiemelt fontosságú a külső támadások és veszélyek elhárítása érdekében. Emellett a Digitális Állampolgárság Program keretében a közműszektorban is javulhat a felhasználói élmény és az automatizáltság, például könnyen kezelhető felületek kialakításával és automatikus ügyféltájékoztatási rendszerek bevezetésével.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images