Mi változott?
Összefoglalóan a jegybank friss előrejelzéséből az alábbi kép rajzolódik ki a várakozásokra vonatkozóan:
A gyakorlatilag már mögöttünk hagyott (de statisztikailag még messze nem lezárt) 2024-es évre:
- Elsősorban a beruházások vártnál nagyobb esése, valamint a rosszabb exportteljesítmény miatt a gazdasági növekedés kisebb lesz a szeptemberben vártnál.
- Emiatt a munkaerőpiaci konjunktúra is kissé rosszabb, legalábbis a foglalkoztatás és a munkanélküliség tekintetében, a bérek viszont a korábban vártnak megfelelően, gyors tempóban bővülnek.
- Az infláció lefutása a vártnak megfelelően alakult.
2025-re:
- A háztartások fogyasztása erőteljesebben élénkülhet, és a beruházások növekedése is sokkal magasabb lehet a korábbi várakozásoknál az MNB szerint.
- Az exportdinamika viszont elmaradhat a korábbi előrejelzéshez képest.
- E változások eredőjeként a GDP-prognózis már alig változott.
- A munkaerőpiacon az idei változások folytatódását látjuk: az ősszel előrejelzetthez képest a foglalkoztatás szerényebben, a munkanélküliség kissé magasabban alakulhat, de a bérdinamika így is magasabb lehet a korábban vártnál.
A növekedési lefutás
Az éves alapú GDP-növekedés 2024 utolsó negyedévében még éppen csak visszatér a pozitív tartományba, igazán magas indexeket 2025 második felétől látunk majd a jegybank szerint.
Beruházás: kivárások és kapacitásfeleslegek
Az idén óriási meglepetést okozott a beruházások zuhanása. Jövőre egyértelmű előrelépést vár az MNB annak ellenére is, hogy a legnagyobbat eső feldolgozóiparban a kapacitáskihasználtság nem ad okot óriási beruházási boomra. Viszont az állami ösztönző programok jótékony hatása 2025-től érvényesül majd, annál is inkább, mert a vállalati szektor eddigi visszafogott beruházási aktivitását részben a forrásokra való kivárás fékezte.
Bővülő reáljövedelem
A reálkeresetek idei magas növekedése után kisebb, de még mindig jelentős bővülés várható jövőre. Az egyéb típusú jövedelmekkel együtt a reáljövedelmek az országban 4% körüli tempóban bővülhetnek.
A háztartások fogyasztását élénkíti a hitelezés bővülése, illetve a pénzügyi megtakarítási ráta stabilizálódása is.
Fő üzenetek
Balaton András, a az MNB inflációs jelentésért felelős igazgatója mutatja be a jelentést.
A friss előrejelzés szerint a az infláció néhány hónapig még átmenetileg emelkedni fog, de aztán 2025 első negyedévében újra csökkenésnek indul, és az év nagy részében a mutató a jegybanki 2-4%-os toleranciasávjában mozog majd. Az inflációt fékezi, hogy a profitemelkedést okozó túlárazások gyakorlata megszűnt, elsősorban a szűk belső kereslet miatt. Figyelemre méltó kockázat azonban, hogy a felmérések szerint az áremelési törekvések erősödnek, még nem világos, hogy ennek szezonális vagy tartósabb okai vannak-e. A friss jövő évi prognózis magasabb kissé, mint a szeptemberi, ebben közrejátszik a sokat gyengülő forint.
A gazdaság 2025 második felétől fog érdemben élénkülni, új termelői kapacitások kiépülése, kormányzati élénkítő lépések, illetve a gyors béremelkedés miatt.
Kijöttek az MNB friss előrejelzései a magyar gazdaságról
Fokozatos gazdasági élénkülést vár a magyar gazdaságra vonatkozóan a Magyar Nemzeti Bank, de a jövő évre vonatkozó friss GDP-növekedési előrejelzése így is éppen csak maghaladja a 3%-ot. A 2025-ös inflációs prognózisát felfelé húzta a jegybank. Ezt onnan tudjuk, hogy az inflációs jelentés megjelenése előtt két nappal a Magyar Nemzeti Bank már a szokásoknak megfelelően közzétette két fő előrejelzését.
A leginkább kiszámítható változtatás az idei évi GDP-növekedésnél következett be. A harmadik negyedéves GDP-adat megismerése után (amellyel egyébként a magyar gazdaság visszaesett a recesszióba) ugyanis világossá vált, hogy a szeptemberben készített, éves átlagos 1,0-1,8 százalékos növekedési prognózis nem tartható. Ezt decemberben a Magyar Nemzeti Bank 0,3-0,7 százalékra süllyesztette tovább.
Jellemző a növekedési kilátások intenzív romlására, hogy fél éve még 2-3 százalékra várták az idei gazdasági bővülést a jegybanki szakértők.
A jövő évre vonatkozó prognózist érthető módon nagyobb várakozás előzte meg. Itt a jegybank júniusról szeptemberre szintén rontott már a prognózisán: a 3,4-4,5 százalékos sávból 2,7-3,7 százalékos lett. Most már csak minimális csökkentést érvényesített a számaiban a jegybank: 2,6-3,6%-os GDP-prognózist adott ki. Ennek közepe 3,1%, vagyis a jegybank épp akkora gazdasági bővülést jósol, hogy a kormány 3% feletti növekedési célja megvalósulhat. Ugyanakkor a hivatalos 3,4%-os kormányzati prognózisnál kisebb a jegybanki előrejelzés. A jegybank 2025 második felére várja az igazi nagy élénkülést.
Ma a jegybank hivatalosan bemutatja a teljes inflációs jelentést, amiből a részletek is kiderülnek.
Címlapkép forrása: Portfolio