Hol tart a magyarországi minimálbér?
Gazdaság

Hol tart a magyarországi minimálbér?

Portfolio
A szabályozott bérek a munkavállalók mintegy 17 százalékát érintik közvetlenül, míg a béremelések a bértorlódás elkerülése miatt közvetve az átlagbérig fejthetik ki hatásukat – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentésében. Az MNB szerint a vállalati oldalon a bérek nagyobb mértékű emelkedése költségnövekedéshez vezethet, ami a termelékenység megfelelő mértékű emelkedése nélkül a vállalkozásokat áremelésre kényszerítheti. A V4-es országokban és Romániában 2025-re tervezett minimálbér-emelések nagyságrendileg a magyarországihoz hasonló mértékűek. Csehországban 10,1, Romániában 9,5, Szlovákiában 8,8, Lengyelországban 8,5 százalékkal emelkedik 2025. január 1-jétől a kötelező legkisebb bér.

2025. január 1-jétől a minimálbér 9 százalékkal 290.800 forintra, a garantált bérminimum 7 százalékkal 348.800 forintra nő hazánkban. A munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek és a kormány megállapodása értelmében 2026-ban 13, 2027-ben 14 százalékkal emelkedik a kötelező legkisebb munkabér, amennyiben teljesülnek a tervezett pálya megvalósulásának feltételéül szabott makrogazdasági várakozások. A felek abban egyeztek meg, hogy a várakozásoktól való jelentősebb eltérés esetén újratárgyalják a megállapodást. A bejelentés értelmében folytatódik a minimálbér és a garantált bérminimum közelítése.

A szabályozott bérek a munkavállalók mintegy 17 százalékát érintik közvetlenül, míg a béremelések a bértorlódás elkerülése miatt közvetve az átlagbérig fejthetik ki hatásukat.

– olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentésében.

Minimálbért a foglalkoztatottak mintegy 5, garantált bérminimumot 8 százalékuk keres; a kettő között keresőket is figyelembe véve teljes arányuk nagyjából 17 százalékot tesz ki. A kötelező legkisebb bérek emelése azonban a magasabb keresetűeket is érinti, mivel bérfeszültséget okozna, ha a nagyobb szaktudást, tapasztalatot vagy magasabb képzettséget igénylő munkakörökben dolgozó munkatársak bérelőnye mérséklődne vagy eltűnne a minimálbér emelkedése következtében. Becslésünk szerint a szabályozott bérek emelése nagyságrendileg az átlagbérig fejthet ki hatást – írja az MNB.

Az adminisztratív bérek 2025-ös emelése megfelel a 9 százalék körüli bérezési alapfolyamatoknak, így az aggregált bérindexet csak kisebb mértékben módosítja az intézkedés. A teljes hároméves bérmegállapodás hátralevő éveiben a minimálbér 13 és 14 százalékos emelése jelentősebb makrogazdasági hatásokkal járhat. A magasabb bérdinamika hatására a háztartások elkölthető jövedelme nő, és mivel a minimálbért és garantált bérminimumot keresők esetében nagy a fogyasztási határhajlandóság, a többletjövedelem nagyobb részét fordíthatják majd fogyasztásra.

A vállalati oldalon a bérek nagyobb mértékű emelkedése költségnövekedéshez vezethet, ami a termelékenység megfelelő mértékű emelkedése nélkül a vállalkozásokat áremelésre kényszerítheti

– írja az MNB.

Ugyanakkor a vállalatok termelékenysége és profithelyzete ágazat és vállalatméret szerint heterogén. Mérsékli a költségek emelkedését, hogy a bérmegállapodás három éve alatt a munkáltatóknak a minimálbért keresők után az előző évi minimálbér összege szerint kell megfizetniük a szociális hozzájárulási adót.

Az MNB szerint a minimálbér-emelés inflációs hatását több tényező mérsékelheti. A kereslet oldali inflációs hatás mérsékelt lehet, ugyanis a negatív kibocsátási rés mellett a vállalatok nehezebben hárítják át költségeik emelkedését a fogyasztói árakba. Szerintük

a költségoldali inflációs hatást enyhítheti az alacsony hazai bérhányad, ami lehetővé teheti a magasabb bérköltségek kigazdálkodását (a profit terhére) jelentősebb átárazások nélkül

Végül, a termelékenység magasabb ütemű növekedése lehetővé teheti a profitábilitás fenntartását az árak emelése nélkül is. A bérdinamikától tartósan elmaradó termelékenységbővülés azonban növelheti az inflációs nyomást. Versenyképességi reformok nélkül a magasabb vállalati bérköltségek kigazdálkodása csak áremelések mellett lehetséges, ami az egyensúly megbomlásához és tartósan magas inflációhoz vezet.

A magyarországi minimálbér értéke vásárlóerő-paritáson öt országot (a régiós országok közül Csehországot és Szlovákiát) előz meg az Európai Unióban 2024-ben.

A V4-es országokban és Romániában 2025-re tervezett minimálbér-emelések nagyságrendileg a magyarországihoz hasonló mértékűek.

  • Csehországban 10,1,
  • Romániában 9,5,
  • Szlovákiában 8,8,
  • Lengyelországban 8,5 százalékkal emelkedik

2025. január 1-jétől a kötelező legkisebb bér.

A minimálbérek hosszú távú alakulását vizsgálva a magyar, cseh és szlovák legkisebb bérek trendje nem mutat jelentős eltérést. A lengyelországi minimálbér a 2000-es évek elején látott, a többi visegrádi országénak megfelelő szintről indulva magasabb dinamikát mutatva elhagyta a régiós mezőnyt. Románia esetében még erősebb a fejlődés üteme, aminek köszönhetően a legkisebb romániai bérek vásárlóerő-paritáson már – Lengyelországhoz hasonlóan – az uniós rangsor első felében találhatók (a 22, minimálbérrel rendelkező tagállam körében).

BErmnb2

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A világ legjobban fizetett rabszolgái

Ma egy 25 éves játékos akár több percet tölthet a pályán, mint korábban egy 30 feletti veterán. A ’90-es évek elején egy sztárjátékos 40-42 meccset... The post A világ legjobban fizet

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kibukott a magyar kormány hazárdjátéka: egyszerre a legnagyobb gazdasági kockázat és vonzerő
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
GettyImages-1408621420