Robert Fico szlovák miniszterelnök az európai ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottsága előtt azt mondta, hogy bár az ukrán kormány elutasítja az orosz Gazprommal kötött tranzitszerződés meghosszabbítását, alternatív megoldások még vannak a szállítások fenntartására.
Az már egy ideje lehetőségként felmerült, hogy ha a háborús felek nem szerződnek egymással, akkor belép közéjük egy harmadik fél - akár uniós szereplő - és ő venné át a gázt az ukrajnai szudzsai gázátadó állomáson, majd küldené tovább Európa felé. Tegnap megírtuk, miszerint az elképzelés odáig fejlődött, hogy egy konkrét szereplő neve is felmerült, aki az orosz-ukrán határon átvenné az évi mintegy 14-15 milliárd köbméter orosz földgázt.
Szlovákia igyekezete érthető, ha onnan nézzük, hogy a szlovák miniszterelnök elmondása szerint a jövő évtől megszűnő ukrán gáztranzit 220 millió euró többlet költséget generálna az országának. Szlovákia évente mintegy 3 milliárd köbméter gázt vesz át a Gazpromtól Ukrajnán keresztül, ami fedezi a keresletének nagy részét.
Figyelembe veszem az ukrán kormány döntését, miszerint nem akarják meghosszabbítani a Gazprommal kötött szerződést, de ez nem jelenti azt, hogy nem vehetünk gázt keletről
- mondta Fico a parlamenti bizottságnak.
Hozzátette, hogy Szlovákiának - és az elképzelést támogató országoknak - szüksége van a Bizottság támogatására az ügyben, az EU jóváhagyása nélkül nem fog menni. A jóváhagyást nem segíti, hogy a Bizottság nyomatékosította álláspontját, miszerint nem támogatja sem a szerződés meghosszabbítását, sem más olyan megoldást, amely az orosz gáz áramlását fenntartaná. Dan Jorgensen, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa azt is kiemelte, hogy a jövő év tavaszára véglegesedik az az ütemterv, amiben az orosz energiahordozókról való leválás tervezett ideje is szerepel. Tehát ha sikerül is pontot tenni a gáztranzit ügyére, akkor is kérdéses, hogy meddig maradhat fenn.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images