Háromhavonta, az inflációs jelentés megjelenése előtt két nappal a Magyar Nemzeti Bank közzéteszi két fő előrejelzését. Ennek ma van a napja, így meg is jelentek az inflációra és a GDP-növekedésre vonatkozó prognózisok.
A leginkább kiszámítható változtatás az idei évi GDP-növekedésnél következett be. A harmadik negyedéves GDP-adat megismerése után (amellyel egyébként a magyar gazdaság visszaesett a recesszióba) ugyanis világossá vált, hogy a szeptemberben készített, éves átlagos 1,0-1,8 százalékos növekedési prognózis nem tartható. Ezt most a Magyar Nemzeti Bank 0,3-0,7 százalékra süllyesztette tovább.
Jellemző a növekedési kilátások intenzív romlására, hogy fél éve még 2-3 százalékra várták az idei gazdasági bővülést a jegybanki szakértők.
A jövő évre vonatkozó prognózist érthető módon nagyobb várakozás előzte meg. Itt a jegybank júniusról szeptemberre szintén rontott már a prognózisán: a 3,4-4,5 százalékos sávból 2,7-3,7 százalékos lett. Most már csak minimális csökkentést érvényesített a számaiban a jegybank: 2,6-3,6%-os GDP-prognózist adott ki. Ennek közepe 3,1%, vagyis a jegybank épp akkora gazdasági bővülést jósol, hogy a kormány 3% feletti növekedési célja megvalósulhat. Ugyanakkor a hivatalos 3,4%-os kormányzati prognózisnál kisebb a jegybanki előrejelzés. A jegybank 2025 második felére várja az igazi nagy élénkülést.
Az inflációra vonatkozó jegybanki prognózis az idei évre már nem változott érdemben (gyakoraltailg csak az év előrehaladtával az előrejelzési bizonytalanság csökkent), a jövő évre várt pénzromlási ütem viszont a szeptemberi 2,7-3,6%-os előrejelzéshez képest 3,3-4,1%-ra emelkedett. Virág Barnabás jegybankelnök ezt a sajtótájékoztatóján a gyengébb forint árfolyammal és az újonnan bejelentetett kormnyzati adóintézkedésekkel magyarázta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images