Stepan Hofman cseh helyettes ipari miniszter egy hétfő esti brüsszeli eseményen azt mondta a cseh CTK hírügynökség beszámolója szerint, hogy
Németország biztosított bennünket arról, hogy a díjat a kormány már eltörölte, és a német Bundestagban jóváhagyásra vár, amelyre ezen a héten kerülhet sor.
Hozzátette, hogy amennyiben a döntés most nem születik meg, akkor januárban várható, visszamenőleges hatállyal január 1-jétől.
A német gazdasági minisztérium megerősítette, hogy a gázadó eltörlése kiemelt fontosságú kérdés.
Egy minisztériumi szóvivő szerint "a Bundestag parlamenti frakciói gőzerővel dolgoznak a végrehajtásán". A tárca korábban jelezte, hogy a jövő év elején várható egy olyan visszamenőleges hatályú törvény elfogadása, amely a gáztranzit illetéket csak a német fogyasztókra korlátozná, így számukra a díj megawattóránként 2,5 euróról 3 euróra ugrana, míg a külföldi hátterű gázvásárlókra ez eltörlésre kerülne.
Ezzel igyekezne a német politikai vezetés segíteni azt, hogy a kelet-közép-európai régió számára olcsóbb legyen a nyugati irányú gázimport, és ezzel kicsit javuljon a versenyképessége ennek a gáznak az orosz vezetékes gázzal szemben.
Teljesen még így sem lenne paritásban az orosz vezetékes gáz és a nyugati irányú gázimport, utóbbi még mindig mintegy 5 euró/MWh-val drágább lenne és erre rakódna rá a 2,5-3 eurós német díj a mi régiónk gázvásárlói számára, ha azt nem törölnék el.
Berlin eredetileg azért vezette be a díjat, hogy fedezze az orosz gáz pótlásának magas költségeit, miután Moszkva 2022-ben csökkentette a szállításokat. Az elmúlt hónapokban a cseh-német határon átmenő gázáramlás csökkent, mivel a kereskedők a szlovákiai tranziton keresztül olcsóbb gázt keresnek, főként Oroszországból. Egy közös európai uniós dokumentumban Ausztria, Csehország és Szlovákia hangsúlyozta, hogy az Ukrajnán keresztül történő gázszállításra vonatkozó orosz megállapodás év végi lejárta miatt még sürgetőbbé vált a németországi illeték eltörlése.
A német kormánydöntéssel, és a rövidesen megszülető német parlamenti döntéssel párhuzamosan egy másik törekvés is zajlik a szlovák SPP irányításával, miszerint több ország és szervezei közösen lobbizni kezdtek Brüsszelben, hogy januártól is folytatódjon Ukrajnán át az orosz vezetékes gáztranzit.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images