A Deloitte legfrissebb felmérése szerint a pénzügyi és biztosítási szektorban dolgozók 17 százaléka szenved a kiégés mindhárom fő tünetétől:
kimerültség, teljesítménycsökkenés és a munkától való mentális eltávolodás.
Ez az arány jóval magasabb, mint a 12 százalékos átlag más ágazatokban.
A rossz mentális állapot költségei is jelentősek. A pénzügyi szektorban egy alkalmazottra vetítve évi 5379 font (mintegy 2,6 millió forint) többletkiadást jelent, ami több mint kétszerese a többi vizsgált ágazat átlagának.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet becslése szerint
évente mintegy 12 milliárd munkanap esik ki depresszió és szorongás miatt, ami a világgazdaságnak évi 1 milliárd dollárjába kerül.
Kate Pickett, a Yorki Egyetem járványtani professzora szerint a probléma különösen aggasztó a fiatalok körében. "A növekedés olyan hatalmas, hogy valami valós dologról van szó" - nyilatkozta a szakértő.
A helyzetet tovább súlyosbította a Covid-19 járvány. A WHO felmérése szerint a depressziós esetek száma 2020 és 2021 között világszerte 25 százalékkal nőtt. Dan Chisholm, a WHO mentális egészségügyi szakértője úgy véli, hogy "még nem értünk vissza a járvány előtti szintre".
Az oxfordi egyetem kutatói erős pozitív kapcsolatot találtak a munkavállalók jóléte és a vállalati teljesítmény között. Jan-Emmanuel De Neve közgazdászprofesszor szerint "az emberek munkahelyi közérzete következetesen jó előrejelzője a jövőbeli piaci és pénzügyi teljesítménynek".
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images