A CPTPP csatlakozási egyezményt 2023 júliusában írták alá brit oldalról, és ma lépett hatályba, és így London a szerveződés 12., egyben első európai tagországa. A csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodást 11 ország képviselői 2018. március 8-án parafálták, és jelenleg ezek az országok alkotják: Ausztrália, Brunei, Kanada, Chile, Japán, Malajzia, Mexikó, Új-Zéland, Peru, Szingapúr, Vietnám és vasárnaptól Nagy-Britannia a tagja.
Az 570 millió lakosú CPTPP-csoport évenként előállított együttes hazai összterméke (GDP) Nagy-Britannia nélkül hozzávetőleg 13 500 milliárd dollár volt; ez a világgazdasági szintű GDP-érték mintegy 13,4 százaléka. A brit GDP-érték tavaly 3340 milliárd dollárnak felelt meg, és Nagy-Britannia csatlakozásával a CPTPP aránya a globális GDP-n belül 15 százalékra emelkedik.
A megállapodás alapján
a CPTPP-csoportba irányuló brit áruexport 99 százaléka - köztük az autók, a gépipari termékek, a sajtfélék, a csokoládé, valamint a gin és a whisky - zéró vámtarifával léphet be a tagországok piacára.
A Nagy-Britanniában gyártott autókat eddig 30 százalékos, a whiskyt 80 százalékos vám terhelte a CPTPP-országokban.
A CPTPP-piacra irányuló brit export éves értéke hozzávetőleg 60 milliárd font (csaknem 30 ezer milliárd forint). A brit kormány adatai szerint Nagy-Britanniában 400 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak olyan vállalatok, amelyeknek székhelye valamelyik CPTPP-tagországban van, és ezek a cégek a brit üzleti szektor éves forgalmának 6,1 százalékát adják.
A 21 havi tárgyalássorozat és öt tárgyalási forduló után elért csatlakozási megállapodás Nagy-Britannia eddigi legnagyobb nemzetközi kereskedelmi egyezménye a Brexit óta.
A brit CPTPP-csatlakozás azonban a brit kormány előzetes becslései szerint is
mindössze 0,08 százalékkal növeli a brit hazai össztermék éves értékét, és ez meg sem közelíti azt a 4 százalékos veszteséget, amelyet a hivatalos számítások szerint a Brexit okoz hosszú távon a brit gazdaságnak.
A brit kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő, de független kutatóműhelyként működő elemzőcég (Office for Budget Responsibility, OBR) számításai szerint a brit GDP-érték a Brexit miatt hosszú távon hozzávetőleg 4 százalékkal, a brit export és az import egyaránt 15 százalékkal lesz alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az EU tagjaként ugyanebben az időtávlatban elérhetett volna.
A brit CPTPP-csatlakozás kizárja, hogy Nagy-Britannia visszaléphessen az EU-ba, vagy legalább az unió egységes belső piacára és vámuniójába, de ezt a lehetőséget Sir Keir Starmer, a júliusi választások óta hivatalban lévő munkáspárti kormány miniszterelnöke egyébként is több nyilatkozatában elvetette.
Címlapkép forrása: Shutterstock