A leminősítés hátterében álló tényezők között szerepel a szlovák igazságszolgáltatást és médiát érintő átfogó reformprogram, amely a Moody's szerint gyengíti az ország fékek és ellensúlyok rendszerét.
Szlovákia államháztartása a koronavírus-járvány óta jelentősen romlott. A tavalyi előrehozott választásokhoz vezető politikai instabilitás tovább késleltette az állami költségvetés konszolidációját. A Robert Fico vezette jelenlegi kormány olyan intézkedéscsomagot fogadott el, amely célul tűzte ki a költségvetési hiány csökkentését a GDP 4,7%-ára 2025-re, az idei közel 6%-ról.
A tervezett adóemelések és új illetékek bevezetése várhatóan lassítja a gazdasági növekedést és gyorsítja az inflációt. Az előrejelzések szerint az ország adóssága 2027-re meghaladhatja a GDP 60%-át.
A szlovák kormány lépéseit az Európai Unió is bírálta, mivel azok veszélyeztethetik a jogállamiságot. A kritizált intézkedések között szerepel a magas szintű korrupciót kivizsgáló különleges hivatal megszüntetése, a gazdasági bűncselekmények büntetésének enyhítése, valamint a közmédia politikai ellenőrzés alá vonása.
Érdemes megjegyezni, hogy nem a Moody's az egyetlen hitelminősítő, amely aggodalmát fejezte ki Szlovákia gazdasági helyzetével kapcsolatban. A Fitch Ratings már egy évvel ezelőtt egy fokozattal rontotta az ország besorolását, és a múlt héten pedig A- fokozaton erősítette meg azt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images