Újfajta megközelítés az ingatlanfejlesztésekben a nagyvárosi hőhullámok ellen
Gazdaság

Újfajta megközelítés az ingatlanfejlesztésekben a nagyvárosi hőhullámok ellen

Az elmúlt nyarak hőhullámai már-már elviselhetetlen forróságot hoztak az európai kontinensre és Magyarországra. A klímaváltozás a városokat érinti a legsúlyosabban, amiért az épített környezet miatt kialakuló hőszigethatás felelős: városi, beépített részeken a hőmérséklet akár több fokkal magasabb lehet a zöldterületekhez képest. A júliusi hőhullám idején mérőszondákat helyeztünk el Budapesten egy aszfaltozott területen, illetve 400 méterrel távolabb, egy zöldterületen, továbbá a vízparton, melyek egy hónapon keresztül mérték a hőmérsékletet. A különbség a betonozott és a zöld területek között néha elérte a 6 Celsius fokot és az adatok elemzése megerősítette, hogy a zöldfelületek aránya, a víz közelsége közvetlen hatással van egy városi terület mikroklímájára.
Március 6-án minden az ESG-szempontokról, az azoknak való megfelelésről, a zöld átállás gyakorlatairól fog szólni. A legújabb ESG konferenciánk részletei a linken.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Európában egy 2022-es felmérés szerint évente több, mint 15 ezer ember halálát okozhatja közvetve vagy közvetlenül az extrém hőség, az esetek többsége pedig a városlakókat érinti. Ezt a KSH adatai is alátámasztani látszanak: a tipikusan a legmagasabb hőmérsékletekkel járó időszakban szignifikánsan magasabb a halálozás mértéke, mint egyéb időszakokban.

A hőszigethatás erőssége alapvetően a város méretétől és népsűrűségétől függ, a hőhullám-térképen ezzel együtt jól látszik, hogy a leginkább veszélyeztett régiók Franciaország déli része, Olaszország, a Balkán-félsziget és Románia déli területei. Az európai és magyar városvezetők mára egyaránt felismerték, hogy a városok élhetőségének fenntartása, és az egészségügyi kockázatok elhárítása érdekében újra kell gondolni a várostervezést, az ingatlan- és infrastruktúra-fejlesztéseket.

Hőhullámok gyakorisága és a hőszigethatás mértéke Forrás: https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/knowledge/tools/urban-adaptation

De hogyan viszonyulnak a kérdéshez a városok döntéshozói? A tapasztalatunk magyarországi, lengyelországi és olaszországi önkormányzatokkal folytatott beszélgetéseink alapján az, hogy a városvezetők tisztában vannak ugyan a klímaváltozást ellensúlyozó tervezés szükségességével, a megoldások azonban a legtöbbször még inkább átmenetinek vagy esetlegesnek számítanak. A leggyakoribb intézkedések közé tartozik például a zöldinfrastruktúra növelése és a faültetés vagy a csapadékvíz helyben tartása, amelyeket az általunk megkérdezett európai városi döntéshozók 76, illetve 59 százaléka alkalmaz.

Az adatvezérelt technológia ugyanakkor ennél sokkal többre képes: konkrétan előrejelzi, hogyan befolyásolhatják az egyes építőipari fejlesztések a helyi klímát. Ez pedig utólagos kármentés helyett átfogó városfejlesztések klímaváltozás szempontjából átgondolt tervezését teszi lehetővé. Ebben nemcsak a városvezetőkre, hanem az ingatlanfejlesztőkre és az építészekre is komoly felelősség hárul. Egyrészt több koordinációra van szükség az építési projektek között, másrészt a szétszórt zöldítés, és a klímacélok ismételt vállalása helyes, de nem elégséges lépések: a városoknak integrált városfejlesztési megoldásokra van szükségük, amelyek a legújabb technológiát és a természetes adottságokat egyaránt hasznosítják. A mesterséges intelligencia és a műholdas megfigyelések ugyanis már most is képesek előrejelezni, hogy hol alakulnak ki a legnagyobb hőszigetek, és hol van a legnagyobb szükség beavatkozásra.

Az új technológia olyan szimulációs módszert ad a várostervezők és ingatlanfejlesztők kezébe, amely az Európai Űrügynökség historikus és valós idejű műholdas földmegfigyelési adatainak, illetve földi mérőállomások adatainak együttes felhasználásával képes prediktív szcenáriók kidolgozására.

Ez alapján pedig már lehetővé válik a felmelegedést ellensúlyozni képes ingatlanprojektek fejlesztése.

De ezek a szimuláción alapuló megoldások nem állnak meg a hőszigethatás modellezésénél, a döntéshozatal tovább támogatható a területek légátöblitését felmérő úgynevezett áramlástani szimulációval, a mikroklíma célzott vizsgálatával pedig pontos képet kaphatunk többek között arról is, hogy a  vízfelületekkel való párásítástól – például egy mesterséges tó elhelyzésével a lakó- vagy irodanegyedben - milyen előnyöket várhatunk. Az adatalapú megközelítésnek köszönhetően nemcsak épületek, hanem akár teljes városnegyedek szintjén nyílik tehát lehetőség a változó klíma szempontjából kedvező megoldások megvalósítására.

A cselekvés szükségességét már az európai politika is felismerte. Az EU célja, hogy 2050-re 35 millió épületet korszerűsítsen energetikai szempontból, ezzel évente több millió tonna szén-dioxid-kibocsátást spórolva meg. Vagyis a meglévő épületállomány fenntartarthatósági szempontok alapján történő megújítása, illetve az új ingatlanfejlesztések klímaállósága együtt tehetik városainkat élhetőbbé.

Az építészeti megoldásoknak alkalmazkodniuk kell az új klímaviszonyokhoz, és a jövő városai nem csak technológiai, hanem társadalmi innovációt is igényelnek – a zöldinfrastruktúra és a hőmérséklet-csökkentő fejlesztések beépülnek a városok szerkezetébe, hogy minden lakó számára élhető környezetet biztosítsanak.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

Minimálbér, garantált bérminimum 2025

Megjelent a Magyar Közlöny 127. számában és bejelentésre került, a 2025. évi minimálbér és garantált bérminimum összege. 2025-ben 9 százalékos minimálbér és 7 százalékos garantált bé

KonyhaKontrolling

Az év legfontosabb KK bejegyzései

Mivel már nagyon kevés van hátra az évből, és várhatóan mindenki a karácsonyi előkészületek körül tevékenykedik, úgy gondoltam, összeszedtem az év legfontosabb bejegyzéseit. Nem tudom, h

Via Credit

IT rendszer: 70% támogatás, maradhat?

A leggyakoribb kérdés, amit pályázatíróként kapni szoktunk, hogy lehet-e ingatlant venni pályázatból? A válasz természetesen nem. A második leggyakoribb kérdés, hogy IT rendszert lehet-e? A

Holdblog

Egy jó tanács jövőre a PMÁP-kamatokhoz

Sok barátom kérdezi, hogy mit csináljon majd jövőre a PMÁP-ja után fizetett kamattal vagy akár az összes állampapírjával. Erre azért nehéz válaszolni, mert nem tudjuk,... The post Egy jó ta

Kiszámoló

A TBSZ számla meghosszabbítása

A tegnapi cikk szólt arról, hogy emelik a TBSZ számla idő előtti feltörése esetén a büntetőadó mértékét. Eddig csak azt a kamatadót kellett befizetned idő előtti kivét esetén, amit egyé

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy Márton: új lakásépítési program indul 200 milliárdos kerettel - Íme a részletek
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
forint