A tokiói vezetés által bevezetendő program rugalmasságot biztosít a munkavállalóknak, lehetővé téve számukra, hogy hetente egy szabadon választott napot teljesen szabaddá tegyenek. A projekt több ezer városi alkalmazottat érint majd, és a remények szerint megkönnyíti a gyermekvállalást és -nevelést.
Yuriko Koike tokiói kormányzó a városi közgyűlés legutóbbi ülésén hangsúlyozta a kezdeményezés fontosságát:
Továbbra is rugalmasan felülvizsgáljuk a munkastílusunkat, hogy senkinek ne kelljen feláldoznia a karrierjét olyan életesemények miatt, mint a szülés és a gyermekgondozás.
A tokiói kísérlet nem egyedülálló Japánban, több prefektúra és város önkormányzata is hasonló programokat indított már. A kezdeményezés részben a 4 Day Week Global nevű brit nonprofit szervezet munkájának köszönhető, amely világszerte népszerűsíti a rövidebb munkahét előnyeit.
Charlotte Lockhart, a szervezet alapítója szerint a négynapos munkahéttel kapcsolatos kísérletek eredményei "unalmasan következetesek" voltak a világ 20 országában:
A termelékenység nő, javul a munkaerő vonzása és megtartása, a betegszabadság pedig nagyjából a felére csökken.
Japán demográfiai helyzete valóban aggasztó.
Az előrejelzések szerint 2024-ben a születések száma először eshet 700 000 alá a feljegyzések 1899-es kezdete óta.
Shigeru Ishiba miniszterelnök nemrég "csendes vészhelyzetként" jellemezte a helyzetet, amely "az ország alapjait kérdőjelezi meg".
A tokiói kormány más módszerekkel is próbálja ösztönözni a gyermekvállalást. Idén elindítottak egy társkereső alkalmazást, amely szigorú szabályokkal és a házasságkötési szándék hangsúlyozásával igyekszik vonzani a családalapítást komolyan vevő felhasználókat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images