Októberben 2%-kal nőtt az ipari termelés volumene az előző hónaphoz viszonyítva, ami az elmúlt hónapok gyenge teljesítménye és a visszafogott európai gazdasági teljesítmény közepette kedvező meglepetést jelent. Az ipar növekedése alapján reménykedhetünk abban, hogy az idei negyedik negyedévben már szebb GDP-adatokat láthatunk. Ezt támogatja az is, hogy nemcsak az ipar, hanem az építőipar is jól kezdte az év utolsó három hónapját.
Úgy tűnik, hogy az export stabilizálódik, miközben a belföldi értékesítés gyengélkedik. Ez arra vall, hogy a belső kereslet továbbra is kifejezetten gyenge, amit megerősít, hogy a beruházások gyakorlatilag folyamatosan esnek. Nemcsak havi, hanem éves alapon is látszik az elválás az export és a belföldi értékesítés között:
- az ipari export volumene 4%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A járműgyártás kivitele 1,3%-kal mérséklődött, míg az elektronikai, optikai termék gyártásáé 20%-kal bővült.
- Az ipar belföldi értékesítése 2,1, a feldolgozóiparé 3%-kal kisebb volt az előző év azonos hónapjában mértnél.
A fontos ágazatok vegyesen teljesítettek. Az akkugyárakat is magukban foglaló villamos berendezések gyártása hónapok óta növekvő trendben volt az év elején látott erős visszaesés után, októberben azonban újra csökkent a termelés. (Bár a legfrissebb külkereskedelmi statisztikák még nem érhetőek el, egyelpre nem látszik, hogy az akkumulátorok értékesítése nagyon megugrott volna az elmúlt hónapokban, így gyanakodhatunk arra, hogy a villamos berendezések ágazaton belül máshol érdemes keresni ezeknek a folyamatoknak az okát.) Ezzel szemben a legnagyobb súlyú ágazat, a járműgyártás termelése kissé emelkedett októberben azonban az elmúlt hónapokat alapvetően stagnálás jellemzi az autógyártásban. Az élelmiszeripar szintén stagnál, miközben az elektronika növekedett októberben.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Milyen teljesítményt mutat a magyar ipar?
- Mely ágazatok nőnek és melyek csökkennek?
- Hogyan alakulnak a megrendelések?
- A belföldi vagy a külföldi eladásokkal van baj?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!