Május óta az építőipar folyamatosan süllyedő pályán volt, egyetlen hónapban mutatott kis emelkedést, egyébként hónapról hónapra süllyedt a teljesítmény. Ennek fényében a ma megjelent októberi megugrás is csak viszonylagos, hiszen ez alig nagyobb annál, mint amekkorát szeptemberben esett a termelés.
A KSH szűkszavú közleményéből a megugrás okai nem derülnek ki, mindössze annyit lehet tudni, hogy az "egyéb épületek" területén történt a növekedés, ez jellemzően állami infrastrukturális fejlesztéseket takar. Mindenesetre - ahogy a fenti ábrán látszik - az októberi adat kevés ahhoz, hogy a csökkenő trend éles megtöréséről beszéljünk. Arra viszont jó, hogy a negyedik negyedévet viszonylag jól kezdje az építőipar, és bár az ágazat súlya kicsi, mégis
növekszik annak az esélye, hogy a magyar gazdaság év végére kikeveredjen a recesszióból.
Annál is inkább, mivel az építőipar mellett a feldolgozóipar és kiskereskedelem jól indította 2024 utolsó negyedévét.
Az ellentmondásosság a rendelési mutatókban is megmutatkozik, hiszen októberben kifejezetten kevés új szerződést kötöttek az építőipari vállalkozások, ám eközben a teljes rendelésállomány még mindig viszonylag magasan van.
A megkötött új szerződések volumene az egy évvel korábbihoz képest 44,2%-kal visszaesett. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 34,5, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 53,4%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállományának volumene 31,8%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 2,2%-kal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 66,0%-kal nagyobb volt a 2023. októberinél.
Bár a friss adat pezsgőbontásra nem ad okot az építőiparban, egy pszichológiai eredménye lesz: valószínűleg 2024-ben az ágazat termelési volumene nem lesz kisebb, mint a tavalyinál, hiszen az első 10 hónapban egy szerény, átlagos 0,7%-os bővülést fel tudott mutatni. Persze ez a tavalyi 5%-os zsugorodás után nem nagy siker, de az év eleji várakozásoknál összességében mégis jobb eredmény.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images