A közép-európai hitelminősítések, amelyek többsége stabil vagy pozitív kilátással rendelkezik, „meglehetősen ellenállónak” bizonyulnak, azonban
az új amerikai adminisztráció választási ígéreteinek megvalósítása kihívást jelenthet
– közölte az S&P Global csütörtökön.
Egyes forgatókönyvek szerint az Egyesült Államok magasabb kereskedelmi vámjai az Európai Unióval szemben, valamint a fokozódó bizonytalanság az orosz–ukrán háború kapcsán gyengítheti Közép-Európa növekedését az előrehaladott európai országok gyengébb külső kereslete révén – áll az S&P Global 2025-re vonatkozó Közép- és Kelet-Európai Szuverén Hitelminősítési Kilátások című jelentésében.
Csehország, Magyarország és Szlovákia a leginkább érintettnek tekinthető szoros kapcsolataik révén a német autóiparral,
amely érzékeny az esetleges kereskedelmi zavarok hatásaira. Lengyelország, Közép-Európa legnagyobb gazdasága, valószínűleg kevésbé lesz érintett alacsonyabb exportfüggősége és diverzifikáltabb gazdasága miatt.
„A hitelminősítések meglehetősen ellenállóak. Az alapeseti forgatókönyvünket azonban próbára teheti, hogy az új amerikai adminisztráció miként teljesíti a választási ígéreteit” – mondta Karen Vartapetov, az S&P Global CEE és CIS Szuverén Hitelminősítési vezető elemzője a Reutersnek.
„Az előrehaladott Európa, köztük Németország gyengeségéből eredő közvetett hatások igen jelentősek lehetnek” – tette hozzá. „Az alapeseti forgatókönyv szerint a hitelminősítések ellenállóak maradnak, de az ezzel kapcsolatos bizonytalanság némileg nőtt.”
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images