Az S&P Global elemzése, amelyet a Reuters összegzett, rámutat, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti esetleges kereskedelmi feszültségek, valamint az orosz–ukrán háború elhúzódása negatívan hathat a nyugat-európai keresletre, ami visszavetheti a közép-európai országok növekedését. A jelentés kiemeli, hogy Csehország, Magyarország és Szlovákia különösen kitett lehet a német autópar teljesítményének, míg Lengyelország diverzifikáltabb gazdasága miatt kevésbé sérülékeny.
Karen Vartapetov, az S&P Global vezető elemzője a Reutersnek nyilatkozva hangsúlyozta:
A minősítések meglehetősen rugalmasak. Alapvonalainkat tesztelheti, hogy az új amerikai kormányzat hogyan teljesíti a választások előtti ígéreteit.
Az elemző hozzátette, hogy a fejlett európai országok, különösen Németország gazdasági gyengesége jelentős tovagyűrűző hatásokkal járhat a régióra nézve.
Mivel Lengyelország már így is a legtöbbet költi védelemre a NATO-n belül GDP-arányosan, nem fogja érinteni őket Donald Trump leendő amerikai elnök felszólítása, hogy költsenek többek katonai kiadásokra.
Az S&P Global összességében konstruktívan ítéli meg Közép-Európa növekedési kilátásait. Vartapetov szerint
Közép- és Kelet-Európa továbbra is a világ egyik leggyorsabban növekvő régiója marad, és a demográfiai kihívások ellenére középtávon elfogadható növekedési teljesítményről beszélünk.
Az S&P várakozásai szerint a közép-európai GDP-növekedés a 2024-es 2%-ról jövőre 2,8%-ra gyorsulhat, köszönhetően az uniós források által ösztönzött erősebb fogyasztói kiadásoknak és beruházásoknak.
Az elemzés kitér a monetáris politika várható alakulására is. Vartapetov szerint a lengyel és a magyar központi bankok jövőre valószínűleg folytatják a kamatcsökkentést, bár a valuta volatilitása és a szolgáltatási szektorban tapasztalható infláció nehéz helyzetet teremt a döntéshozók számára.
A jelentés külön foglalkozik Románia helyzetével, ahol a választások utáni széttöredezettebb politikai környezet megnehezítheti a költségvetési hiány csökkentését célzó erőfeszítéseket. Vartapetov figyelmeztetett:
Amint azt néhány országban láttuk, a széttöredezett kormánykoalíciók kockázata az, hogy laza költségvetési politikát eredményezhetnek.
Címlapkép forrása: Matt Cooper via Getty Images