Egy közepes méretűnek számító Bács-Kiskun megyei gyógyszertár tulajdonosa a Népszavának elmondta, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) november óta nem utalja a gyógyszertámogatásokat. Ez különösen nagy gondot jelent a likviditási problémákkal küzdő patikáknak.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy elmondása szerint a patikák egyharmada már több hete, míg mások november vége óta nem jutnak hozzá a betegeknek kiadott gyógyszerek után járó árkiegészítéshez. A probléma túlmutat a gyógyszertárak pénzügyi nehézségein, és potenciálisan az egész ország gyógyszerellátását veszélyeztetheti.
Ahol nincs tartalék, és sok ilyen gyógyszertár van, ott alig várják az elszámolást, hiszen az az összeg a fedezete az újabb rendelésének
- nyilatkozta a tulajdonos.
Elsőként a 444 számolt be arról, hogy a NEAK felfüggesztette a tb-támogatott gyógyszerek utáni, egyébként hetente szokásos kifizetést, így a patikák hetek óta kényszerűen hitelezik ezt az összeget az államnak. Ahogy írták, az ország nagyjából 2200 gyógyszertárában szembesültek az elmúlt hetekben azzal a helyzettel, hogy kiesett az egyik jelentős és elvileg biztosnak számító bevételük, az állami gyógyszertámogatás.
Kaló Tamás, a PHOENIX Pharma Zrt. gyógyszer nagykereskedelmi vállalat vezérigazgatója a problémával kapcsolatban kifejtette:
Kifeszítve dolgozunk, mert jelen pillanatban a nagykereskedők finanszíroznak egy tetemes kórházi gyógyszeradósságot is, de abban bízom, hogy legkésőbb kedden a gyógyszertárak ki tudják fizetni a tartozásaikat és addig természetesen a gyógyszerellátás biztonsága érdekében szállítunk a patikáknak.
A vezérigazgató hozzátette, hogy utolsó információi szerint a NEAK várhatóan hétfőn utalja az elmaradt gyógyszertámogatást.
A Népszava megkérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy mikorra állhat helyre a gyógyszertárak finanszírozása, de cikkük megjelenéséig nem kaptak választ.
Kaló ugyanakkor rámutatott egy másik súlyos problémára is: a kórházak mintegy 20 milliárd forinttal tartoznak a gyógyszer-nagykereskedőknek. Ezt az összeget jelenleg a bankok finanszírozzák, magas kamatok mellett.
Kaló Tamás szerint az eladósodás kezd kritikus szintet elérni, mivel a november végi adósságkonszolidációból csak minimális összeg jutott el a gyógyszer-nagykereskedőkhöz, és megjegyezte:
Amennyire én most látom, a saját cégem, a Phoenix számaiból, nagyon sok 60 napon túl lejárt követelésünket nem egyenlítették ki.
A problémáról tegnap a Portfolio részletesen beszámolt. Az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség közös sajtótájékoztatóján elhangzott: a kórházi eladósodás mértékének problémája már nem csak egy minisztérium feladata, hanem összkormányzati felelősség lenne.
A magyar állam összes költségvetési szervének nem fizetése 95%-ban az egészségügyi beszállítókat érinti
- emelte ki Rádai Tamás, az ETOSZ igazgatója.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images