A jelenleg 2,5 eurós, januártól megawattóránként 3 euróra ugró gáztárolói díjat minden kilépési ponton (föld alatti tároló, országhatár) meg kell fizetni, ami a jelenlegi 45 euró körüli nagykereskedelmi gázárat jócskán drágító költség, és így ellene hat annak, hogy a mi régiónk az olcsóbbra árazott orosz vezetékes gázról le tudjon válni és a nyugati LNG-terminálok felől nagyobb volumenben gázt vásároljon.
Magyar esetben ez számszerűen azt jelenti: az elmúlt hetekben az Európában irányadó holland TTF gáztőzsdén a gázár mintegy 5-6 euróval volt drágább a magyar, illetve bécsi gáztőzsdei áraknál, és erre rakódna még rá a 2,5 eurós tárolói különség, illetve minden vezetékszakaszon a tranzitdíj, így
masszív költségoldali versenyhátránya van jelenleg a nyugat-európai gázbeszerzésnek az orosz vezetékessel szemben.
A német kormánykoalíció összeomlása miatt kérdésessé vált gázkereskedői körökben, hogy mi lesz a tárolói díj sorsa, illetve tényleg eltörlik-e a német parlament az ígéretekkel összhangban és tényleg csak a német fogyasztók gázfelhasználására vetik-e ki.
A mostani minisztériumi jelzés azonban megerősíti, hogy a terv továbbra is életben van, és meg fog valósulni.
Érdemes megjegyezni: a 3 euróra emelkedés arra a feltételezésre épül, hogy azt csak a német fogyasztóknak kell megfizetni, így rájuk arányaiban jelentősen nagyobb teher hárulna, de ez is felvet jogi kérdéseket.
A gazdasági minisztérium szóvivője a helyzettel kapcsolatban kijelentette:
A javaslat a parlamenti eljárás alatt van. A parlamenti frakciók keményen dolgoznak a végrehajtáson. A célunk egyértelműen a végrehajtás.
Berlin eredetileg azért vezette be a gáztárolói díjat, ami kezdezben sokkal alacsonyabb volt, hogy fedezze az orosz gáz pótlásának magas költségeit, miután Moszkva 2022-ben csökkentette a szállításokat.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images