A napokban írták alá a kormány, a munkavállalói, illetve a munkaadói oldal képviselői a minimálbérről és a garantált bérminimumról szóló 3 éves megállapodást. A minimálbér jövőre 9%-kal, a bérminimum pedig 7%-kal fog emelkedni. Ez lényegesen alacsonyabb, mint az idei 15, illetve 10%-os növekedés, illetve attól is elmarad, amit a munkavállalói képviseletek ki szerettek volna harcolni a tárgyalások kezdetekor. Ugyanakkor a növekedés üteme nagyobb, mint amennyit a munkaadói oldal szeretett volna, vagyis olyan kompromisszum született, amiben mindkét fél engedett az elvárásaiból.
A bérmegállapodással a kirakós utolsó eleme is meglett, ami a kabinetnek, a kutatócégeknek, a gazdasági elemzőknek szükséges volt ahhoz, hogy elkészítsék a 2025-ös országos béremelkedésre vonatkozó prognózisaikat. A gazdasági növekedés, a munkaerőhiány, illetve az inflációs pálya mellett ugyanis érdemben befolyásolja a mediánbér és az átlagbér alakulását az, hogy mennyivel emelkedik a minimálbér és a bérminimum.
Az inflációs válságon túl vagyunk, így a pénzromlás miatt már nem érdemes kifejezetten nagy béremelésekre számítani, miközben a munkaerőhiány (üres álláshelyek száma) is csökkent, ami rontja a dolgozók alkupozícióját. Néhány biztató jel mégis van a munkavállalók számára.
Amire választ kaphat cikkünkben:
- Mennyivel nőhet az átlagbér?
- Mekkora emelést jósok a kormány?
- Mennyivel számolnak a vállalatok?
- Hogy látják a béremelési lehetőséget a közgazdászok?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!