A magyar gazdaságban nagyjából véget ért a belső források bővítésén alapuló növekedés. A munkaerő-tartalék gyakorlatilag elfogyott, de még a nagyon olcsó tőkebevonás lehetőségei is távolabbra kerültek. Ezért a gazdasági növekedés szempontjából egyre fontosabb, hogy a meglévő erőforrásainkat megpróbáljuk minél hatékonyabban felhasználni. Erről már többször is írtunk, és ez a logika vezeti a Magyar Nemzeti Bankot is, hogy Termelékenységi jelentésében e folyamat előrehaladást vizsgálja.
A jelentés héten megjelent friss változata leszögezi:
- a demográfiai korlátok miatt a munkaerő-bővülés egyre kisebb mértékben képes hozzájárulni a gazdasági növekedéshez;
- a technológia (időnként ugrásszerű) fejlődése felértékeli az innovációs tevékenységet;
- a digitalizáció pedig annyira átformálja a vállalatok működését, hogy lemaradók óriási vesztesek lehetnek;
- mindezek a kihívások pedig olyan időben érik a gazdaságokat, amikor a zöld átállás elkerülhetetlennek látszik.
Az MNB anyaga ennek megfelelően négy dimenzióban vizsgálja, milyen állapotban van a magyar gazdaság, illetve milyen fejlődés jellemzi. A négy dimenzió a munkatermelékenység, az innováció és a digitalizáció hatákonysága, illetve az ökológiai előrelépés. A négy területen európai összevetésben eltérő pozícióban vagyunk, és a fejlődési tempó is különböző.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!