Az október elsejei gázév kezdetén még 93,6%-os töltöttsége volt a magyarországi föld alatti gáztárolóknak, a december 2-i legfrissebb adat szerint viszont már csak 80%-os a töltöttség,
a 13,5%-pontos különbség pedig 2011 óta a második legmagasabb a 2021-es 18,8%-pont után,
utána a harmadik az idősorban a 2011-es év 10,8%-pontos csökkenése volt. Mindez jól rámutat arra, hogy a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt a magyar ellátásbiztonságra kiemelt figyelem irányul.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem annyira a magyar gáztárolók töltöttségi aránya az érdekes, hanem a beszakadó magyarországi gázfogyasztáshoz képest a töltöttségi arány: ebben pedig
az 51,5%-os magyar arány továbbra is a harmadi legmagasabb egész Európában az osztrákok még mindig 98%-os, illetve a szlovákok 59%-os aránya után.
Az is lényeges, hogy nemcsak Magyarországon apad szokatlanul gyorsan a gáztárolók töltöttsége, hanem összeurópai szinten is megfigyelhető el, amint arra John Kemp, a Reuters elemzője minapi összesítőjében is rámutatott: 2016 óta idén volt a leggyorsabb az apadás október 1-tól november 29-ig, szintén a hidegebb időjárás miatt.
Ez lényeges tényező az orosz-ukrán tranzitszerződés jövője és a Gazprombankos szankció mellett abban, hogy miért jár bő egyéves csúcs közelében, 48 euró/MWh körül az Európában irányadó holland TTF gáztőzsdén a legközelebbi kontraktus ára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images