A kínai kereskedelmi minisztérium közleménye szerint az exporttilalom alá eső anyagok között szerepel a gallium, az antimon és a germánium.
A galliumot és a germániumot a félvezetőkben használják, míg a germániumot az infravörös technológiában, az optikai kábelekben és a napelemekben is alkalmazzák.
A minisztérium "nemzetbiztonsági" aggályokra hivatkozott a döntés indoklásakor.
A grafit exportját is szigorúbb ellenőrzés alá vonják. Ez az anyag kulcsfontosságú összetevője az elektromos járművek akkumulátorainak. A korlátozások megerősítik a kritikus ásványi anyagok kivitelére vonatkozó, már meglévő szabályozásokat, amelyeket Peking tavaly kezdett el bevezetni.
A nemzetbiztonsági érdekek védelme és az olyan nemzetközi kötelezettségek teljesítése érdekében, mint a non-proliferáció megakadályozása, Kína úgy döntött, hogy megerősíti az Egyesült Államokba irányuló exportellenőrzést a kettős felhasználású termékek tekintetében
- áll a minisztérium közleményében.
A lépés jelentősége abban rejlik, hogy Kína domináns pozíciót tölt be ezen anyagok globális piacán. Az ország adja a világ galliumtermelésének 94%-át és a germániumnak 83%-át. A kínai vámadatok azt mutatják, hogy idén októberig nem szállítottak megmunkált vagy megmunkálatlan germániumot vagy galliumot az Egyesült Államokba, míg egy évvel korábban ez volt az ásványi anyagok negyedik és ötödik legnagyobb piaca.
Dylan Loh, a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem adjunktusa szerint "a lépés egyértelműen megtorló csapás az Egyesült Államokra".
Ez egy fontos pontra világít rá, ami az, hogy Kína nem teljesen passzív és van néhány kártya, amit kijátszhat és megütheti az USA-t a chipek tekintetében is
- fogalmazott.
Hétfőn Washington 140 vállalat, köztük a Piotech és a SiCarrier kínai chipgyártó cégek értékesítésére vonatkozó korlátozásokat jelentett be, kiterjesztve ezzel a fejlett fegyverrendszerekben és mesterséges intelligenciában felhasználható, csúcstechnológiát képviselő chipek Kínába irányuló exportjának megfékezésére irányuló erőfeszítéseket.
A kínai válaszlépés nem maradt el. A kereskedelmi szövetségek felszólították tagjaikat, hogy keressenek helyi alternatívákat az amerikai chipek helyett. A Kínai Autógyártók Szövetsége például kijelentette:
A kínai autópar bizalma és az amerikai chiptermékek beszerzésébe vetett bizalom megrendült, és az amerikai autóipari chiptermékek már nem megbízhatóak és biztonságosak.
Szakértők figyelmeztetnek, hogy ezek az "oda-vissza korlátozások" az ellátási lánc megszakadását és inflációs nyomást okozhatnak, különösen ha hatással lesznek a harmadik felek kereskedelmére is. Brady Wang, a Counterpoint technológiai piackutató cég társigazgatója szerint azonban a közvetlen hatás korlátozott lehet, mivel "az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek már jó ideje fennállnak, az ellátási láncban sok köztes gyártó felhalmozza ezeket az anyagokat."
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images