A pénzügyminisztérium közleménye szerint a halasztott vásárlásokat jövőre hajtják végre, és a központi bank fogja meghatározni az újraindítás módját és időpontját. A tervek szerint a december 6. és január 14. közötti időszakban, amely magában foglalja Oroszország hosszú újévi ünnepnapjait is, a deviza- és aranyvásárlások összértéke 114,4 milliárd rubel (1,09 milliárd dollár) lesz, ami napi 5,4 milliárd rubelt jelent.
Ez jelentős növekedést mutat az előző időszakhoz képest, amikor november 7. és december 5. között a minisztérium napi 4,2 milliárd rubel értékben tervezett devizát vásárolt, összesen 87,5 milliárd rubel értékben.
A nyugati szankciók miatt Oroszország nem használhatja a dollárt és az eurót, ezért a devizaintervenciókat a kínai jüan felhasználásával hajtja végre. A minisztérium devizaintervencióit a központi bank végzi, amely emellett saját intervenciókat is folytat, napi 8,4 milliárd rubel értékben értékesítve jüant.
Az orosz költségvetési szabály értelmében a Nemzeti Vagyonalap devizáját használják fel az olaj- és gázexportból származó bevételkiesés pótlására, illetve többlet esetén vásárolnak. A központi bank 2022-ben és 2023 augusztusában is kénytelen volt leállítani a beavatkozásokat a rubel árfolyamának zuhanása miatt.
A 2023-ra tervezett intervenciókat 2024-re halasztottuk
- közölte a pénzügyminisztérium.
A rubel árfolyama a múlt héten csaknem 115-ig zuhant a dollárhoz képest, de azóta 105 közelében stabilizálódott, részben a központi bank intervenciós lépésének köszönhetően.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images