A per alapján
a Microsoft magasabb árat számít fel azoknak az ügyfeleknek, akik a Windows Servert a rivális felhőszolgáltatóknál futtatják,
mint azoknak, akik a saját Azure platformját használják. Ez a gyakorlat arra ösztönzi a vállalatokat, hogy az Azure-ra váltsanak, ami korlátozza a versenyt az ágazatban.
Maria Luisa Stasi versenyjogász, aki a pert indította, így nyilatkozott: "Egyszerűen fogalmazva, a Microsoft bünteti azokat a brit vállalkozásokat és szervezeteket, amelyek a Google, az Amazon és az Alibaba felhőalapú számítástechnikáját használják, és arra kényszeríti őket, hogy több pénzt fizessenek a Windows Serverért."
A per egy "opt-out" kollektív kereset formájában indult, ami azt jelenti, hogy minden potenciálisan érintett vállalat automatikusan részese a keresetnek, és kártérítésre jogosult, ha a Microsoft veszít.
Ez a jogi lépés egy szélesebb körű vizsgálat része, amelyet az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyelete (CMA) folytat a cloud ágazat versenyellenes gyakorlatainak feltárására.
A CMA várhatóan hamarosan közzéteszi ideiglenes döntését az ügyben.
A Microsoft korábban már szembesült hasonló vádakkal az Európai Unióban. Az év elején 20 millió eurós egyezséget kötött a CISPE felhőszakmai szervezettel, amelyben vállalta, hogy a kisebb felhőszolgáltatók rendszereiben ugyanannyiért futtatja szoftverét, mint saját Azure platformján. Ennek ellenére szeptemberben a Google újabb trösztellenes panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz, azt állítva, hogy a Microsoft licencelési feltételei továbbra is az Azure platformhoz kötik a vállalkozásokat.
A Synergy Research Group adatai szerint az európai felhőszolgáltató cégek piaci részesedése 2017 és 2022 között 27%-ról 13%-ra csökkent, miközben a teljes európai felhőpiac ötszörösére, 10,4 milliárd euróra nőtt.
Címlapkép forrása: Shutterstock