A rendkívüli ülést a múlt héten hívták össze az OBT tagjai. Az eredeti napirendi javaslat szerint a Szabó Péter elnökbe vetett "bizalom fennállása körében történő döntést" tervezték megvitatni.
A bírói kar körében jelentős felháborodást váltott ki, hogy az OBT nyolc tagja korábban jóváhagyta az igazságügyi minisztérium javaslatát a bírák és igazságügyi alkalmazottak fizetésemeléséről, egyúttal beleegyeztek abba, hogy a tárca reformokat hajtson végre az igazságszolgáltatásban.
A megállapodás szerint a kormány több mint 130 milliárd forintot biztosítana béremelésre,
cserébe a bírói vezetők egyetértésüket adnák a szervezeti átalakításokhoz.
Ilyen átalakítás lenne az, hogy a bírók 70 éves korukig is fenntarthatnák a jogviszonyukat, egyúttal 35 évre emelnék az alsó korhatárt a bírók kinevezésénél. A kormány elképzelései szerint könnyebben pályázhatnának külsősök, mert a kinevezéseknél hangsúlyosabban vennék figyelembe a más jogi területen szerzett tapasztalatot. Valamint bizonyos feltételek mellett kirendelhetik őket másik bíróságra - írja a Telex.
A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) élesen bírálta az alkut, amely szerintük veszélyezteti a bírói függetlenséget. Azóta több száz bíró tette közzé tiltakozó nyilatkozatát a szervezet honlapján.
Ezt követően öt bíró kezdeményezte a bizalmi szavazást.
A MABIE, bár nem tudott részt venni az ülésen, közleményében arra kérte az OBT tagjait, hogy "a közel 2700 bíró érdekeit, jövőjét tartsák szem előtt, és tegyenek meg mindent a bírók megrendült bizalmának helyreállításáért."
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images