Az illegális dohánypiac 2023-ban 7,9 százalék volt Magyarországon, egy évvel korábban 7,2, azt megelőzően pedig 4,2 százalék. A Covid óta jelentős növekedést mutatnak ezek az arányok.
Patócs Krisztina a Portfolio-nak elmondta: miközben az elmúlt években jellemző volt, hogy nőtt a drónos csempészet aránya, az utóbbi hónapokban ez alábbhagyott, mert komoly szervezést igényel a csempészek részéről és ehhez képest nagyon kis mennyiséget tudnak áthozni árut a határon.
Most már egyre több az illegálisan működő dohángyár itthon, amelyek között vannak kamionban működők is, folyamatos mozgásban.
Az illegális piac növekvő tendenciáját igazolja vissza az üres cigarettásdoboz kutatás, amely nem a teljes dohánypiacra, hanem csak a cigarettákra fókuszál és nem csak a hamisított, hanem minden olyan termékre amely után fizették meg az adót - mondta Szabó Márk, a JTI Hungary kommunikációs vezetője.
A magyar cigarettapiacon ez 2024 első felében már 17 százalékot tett ki, szemben a 2021-es 6 százalékkal.
Az 5,5 milliárd darabos teljes piacmérettel számolva ez 76 milliárd forint adóbevétel-kiesést jelent az államkasszában
Az is kiderült a kutatásból, hogy az illegális cigaretták fogyasztása már nem korlátozódik az északi és a keleti országrészre, hanem Tolna, Somogy és Fejér megye kivételével gyakorlatilag az egész országot érinti.
Becslések szerint a vágott dohány illegális piaca 30 százalékot tehet ki. Ezt többek között onnan tudják, hogy a trafikokban több
Patócs Krisztina elmondta, hogy
miközben itthon nem nőttek a feketepiaci árak, a legális dohánytermékeké igen, miközben az emberek vásárlóereje is csökkent.
A NAV-on belül már évekkel ezelőtt létrejött egy munkacsoport, amely az illegális dohánypiac elleni fellépést szolgálja. Eddig főleg a bűnelkövetőkre fókuszáltak, de már igyekeznek kommunikációs kampányokkal elérni a fogyasztókat is. A cél, hogy csökkenjen a kereslet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images