Elemzők szerint az orosz gazdaság kilátásai 2024-ben továbbra is nyomás alatt maradnak a háború és a nemzetközi szankciók következményei miatt. Bár a GDP kisebb növekedést mutatott 2023-ban, az energiaexportból származó bevételek csökkenése és a belső gazdasági bizonytalanság miatt az elemzők stagnálást vagy minimális növekedést várnak.
A növekvő katonai kiadások tovább növelik a költségvetési deficitet, amely már most is jelentős.
Vlagyimir Putyin elnök vasárnap írta alá Oroszország új költségvetését, amely 2025-re rekordszintű, 13,5 billió rubel (119 milliárd euró) katonai kiadást irányoz elő – írja a Politico.
Ez az ország teljes költségvetésének 32,5%-át teszi ki, szemben az idei 28,3%-kal.
A növekvő kiadások az ukrajnai háború elhúzódására és a Nyugat által biztosított modern fegyverek jelentette kihívásokra adott válaszlépésként értelmezhetők.
Az orosz rubel az elmúlt hetekben brutálisan gyengült a dollárhoz képest, köszönhetően az új szankcióknak is. Moszkva csak szigorú devizavásárlási korlátozásokkal tudta a 114-es szintről visszahúzni az árfolyamot.
A költségvetés elfogadása egybeesett az Európai Unió magas rangú tisztviselőinek kijevi látogatásával, ahol Kaja Kallas új külügyi főképviselő és António Costa, az Európai Tanács elnöke biztosították Ukrajnát az EU szolidaritásáról. A háború harmadik évéhez közeledve a feszültségek fokozódnak: Moszkva nemrégiben újabb légicsapásokat indított Ukrajna energiarendszere ellen, válaszul Kijev modern nyugati fegyverekkel végrehajtott támadásaira.
Miközben az orosz katonai kiadások rekordszintre emelkednek, a háború jelentette gazdasági és társadalmi terhek hosszú távon tovább gyengíthetik az ország belső stabilitását – vélik elemzők, akik szerint a jelenlegi helyzet fenntarthatatlan gazdasági pályára állítja Oroszországot, amely a belső források kimerüléséhez és fokozódó nemzetközi elszigetelődéshez vezethet.
Címlapkép forrása: Shutterstock