Portfolio signature

Olyan bérmegállapodás született, ami alapjaiban változtathatja meg a magyarok fizetését

Sem a munkavállalók, sem a vállalatok nem lehetnek maximálisan elégedettek a 3 éves bérmegállapodással. Mindenkinek engednie kellett az eredeti elképzeléseiből. De vajon elérhető a kormány nagy terve, az 1000 eurós minimálbér és az 1 millió forintos bruttó átlagbér? Mekkora béremelésre számíthat az „átlagember” Magyarországon? Mi lesz a szakképzetteknek járó garantált bérminimummal?

Sokáig úgy tűnt, hogy 12%-kal nő a minimálbér 2025-ben. A vállalati szférának ugyan az ősz elején sem tetszett a 10% feletti béremelkedés, azonban a kormányzat és a munkavállalói érdekképviseletek igencsak nagymértékű növelést szerettek volna elérni. A bértárgyalásokban a kiábrándító harmadik negyedéves GDP-adat hozta meg a fordulatot, ami azt mutatta, hogy a magyar gazdaság újra recesszióba került. Ennek következtében végül „csak” 9%-kal nő a minimálbér jövőre, miközben a szakképzett dolgozóknak járó garantált bérminimum ennél is kisebb mértékben, 7%-kal emelkedik.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) 3 éves bérmegállapodása alapján azonban éves átlagban 12%-kal nőhet a minimálbér, ugyanis a 2025-ös 9% után 2026-27-re rendre 13, illetve 14%-os növekedésben egyeztek meg a felek. Ezzel az idei 266 800 forintról 374 600 forintra nő a minimálbér 2027-re. A megegyezés alapján kiszámolható, hogy erre az évre a rendszeres bruttó átlagkereset 750 ezer forintra emelkedhet, ami abból adódik, hogy a felek 2027-re el szeretnék érni, hogy a minimálbér ennek az összegnek a felére emelkedjen. Egyelőre azonban a minimálbér a rendszeres bruttó átlagbér 44%-a, vagyis ahhoz, hogy a cél megvalósuljon, sokkal kisebb mértékben kell emelkednie az átlagbérnek, mint a minimálbérnek. A VKF-megállapodás alapján ez így is fog történni: a kormány azzal számol, hogy az átlagbér emelkedése a jövő évi 8,7%-ról 2026-ban 7,6%-ra, azt követően pedig 7,4%-ra lassul.

Valójában nehéz elképzelni egy olyan forgatókönyvet, amelyben a minimálbér növekedése úgy gyorsul (a 2025-ös 9%-ról 14-re), hogy az átlagbér emelkedési üteme lassul.

Amire választ kaphat cikkünkben:

  • Mennyivel nőhet a minimálbér, a bérminimum, a rendszeres kereset és az átlagbér?
  • Elérhető-e a bruttó 1000 eurós minimálbér néhány év alatt?
  • Elérhető-e a bruttó 1 millió forintos átlagbér?
  • Megszűnhet a garantált bérminimum?

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés