Életjeleket mutat a kínai gazdaság, de korai még bizakodni
Gazdaság

Életjeleket mutat a kínai gazdaság, de korai még bizakodni

Portfolio
A kínai feldolgozóipar novemberben további bővülést mutatott, különösen a kisebb gyártók körében. Ez arra utal, hogy az ország közelmúltbeli gazdaságélénkítő intézkedései már éreztetik hatásukat a gazdaság egyes szektoraiban. A pozitív tendenciát mind a hivatalos, mind a magánszektorbeli felmérések alátámasztják - írta a CNBC.
A szakértők szerint Trump hatalomra kerülése jelentős hatással lesz az európai és magyar gazdaságra, valamint a befektetésekre is. Mire számíthatunk pontosan? Erről fogunk beszélgetni meghívott szakértőinkkel december 10-én, az idei utolsó Portfolio Signature klub eseményünkön.

A Caixin/S&P Global feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (bmi) novemberben 51,5-ös értéket ért el, felülmúlva az elemzői várakozásokat.

Ez már a második egymást követő hónap, amikor az index meghaladta az 50 pontos határértéket,

amely a növekedés és a zsugorodás közötti választóvonalat jelzi. A felmérés szerint a kínai gyártóknál a beérkező új megrendelések több mint három éve a leggyorsabb ütemben emelkedtek.

A hivatalos bmi-adatok szintén pozitív képet mutatnak. A szombaton közzétett adatok szerint az ország feldolgozóipari aktivitása novemberben 50,3-ra bővült az előző havi 50,1-ről, meghaladva az elemzői várakozásokat.

Gary Ng, a Natixis vezető közgazdásza szerint az emelkedés a kínai feldolgozóipar stabilizálódásának korai jele. Ugyanakkor figyelmeztetett:

Jobb fogyasztói és üzleti hangulatra lesz szükség a tartósabb fellendüléshez.

Hozzátette, hogy az éles belföldi verseny és a külső geopolitikai ellenszél miatt az árháborúk és a vámok még mindig kockázatot jelenthetnek 2025-ben.

A kínai kormány az elmúlt időszakban számos ösztönző intézkedést jelentett be. Ezek közé tartozik a költségvetési kiadások növelése, az ingatlanszektor stabilizálása és a kötelező tartalékráta csökkentése. Novemberben ötéves tervet is bemutattak a helyi önkormányzatok adósságproblémáinak kezelésére.

Az exportágazat kilátásait azonban beárnyékolhatja Donald Trump elnökválasztási győzelme, ami a kínai árukra kivetett vámok emelésével járhat. Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics Kínáért felelős vezetője szerint paradox módon ez rövid távon akár fellendítheti a kínai exportot, mivel az amerikai vállalatok igyekeznek a vámok bevezetése előtt felpörgetni a megrendeléseiket.

Bár a feldolgozóipar mutatói biztatóak, a gazdaság más területein még mindig kihívásokkal küzd Kína. Az ingatlanberuházások január és október között 10,3%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához képest, és az ipari nyereség is 10%-os visszaesést mutatott októberben, immár harmadik egymást követő hónapban.

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nukleáris bázis mélyen Grönland jege alatt? Szupertitkos támaszpontra bukkant az Egyesült Államok repülőgépe

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
GettyImages-1648498933