A kaliforniai állami bíróságon vasárnap benyújtott kereset középpontjában Amar Bhakta áll, aki az Apple digitális reklámrészlegén dolgozik. Bhakta állítása szerint a vállalat arra kötelezi alkalmazottait, hogy olyan szoftvert telepítsenek személyes eszközeikre,
amely lehetővé teszi az Apple számára a hozzáférést e-mailjeikhez, fotóikhoz, egészségügyi és okosotthon adataikhoz, valamint egyéb személyes információikhoz.
A kereset rámutat, hogy az Apple szigorú titoktartási szabályokat alkalmaz, amelyek megtiltják az alkalmazottaknak, hogy megvitassák munkakörülményeiket, beleértve a médiával való kommunikációt is. Bhakta, aki 2020 óta dolgozik a cégnél, azt állítja, megtiltották neki, hogy podcastokban beszéljen munkájáról, és arra utasították, hogy törölje LinkedIn-profiljáról a munkakörülményeivel kapcsolatos információkat.
"Az Apple felügyeleti politikája és gyakorlata megfékezi, és így jogellenesen korlátozza a munkavállalói bejelentéseket, a versenyt, a munkavállalók szabad mozgását a munkaerőpiacon és a szólásszabadságot" - olvasható a keresetben.
Az Apple egy szóvivő által kiadott nyilatkozatban cáfolta a vádakat. A vállalat szerint a perben szereplő állítások megalapozatlanok, és hangsúlyozta, hogy alkalmazottait évente képzik munkakörülményeik megvitatásának jogairól.
Ez nem az első eset, hogy az Apple-t munkavállalói jogokkal kapcsolatos vádakkal illetik. A cégnek jelenleg is szembe kell néznie legalább három panasszal egy amerikai munkaügyi bizottságtól, amelyek szerint jogellenesen akadályozta meg alkalmazottait abban, hogy olyan kérdésekről beszéljenek egymással és a médiával, mint
a nemi előítéletesség és a bérdiszkrimináció.
Az új pert egy egyedülálló kaliforniai törvény alapján nyújtották be, amely lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy az állam nevében bepereljék munkáltatójukat. A törvény értelmében a behajtott büntetések 35%-át megtarthatják a perben részt vevő vevő alkalmazottak.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock