A svéd gazdaság 2023-ban drámai helyzetbe került a cégcsődök terén, miután az adatok szerint több mint 10 ezer vállalat ment tönkre.
Ez 24%-os növekedést jelentett az előző év azonos időszakához képest, és 64%-kal több csődöt eredményezett, mint két évvel korábban.
A Creditsafe szerint a helyzet súlyosabb, mint a 90-es évek pénzügyi válsága óta bármikor, amikor a banki szektor válsága az egész gazdaságra átterjedt – írja a Bloomberg.
A cégcsődök számának emelkedését elsősorban a járvány idején bevezetett adómoratórium kivezetése okozta, amit a hitelügynökség időzített bombának nevezett. Az ingatlanpiac és az autókereskedelem különösen érintett volt, miközben a kiskereskedelem és a tanácsadói szektor némi javulást mutatott.
Henrik Jacobsson, a Creditsafe vezérigazgatója szerint a cégcsődök növekedése egyértelműen jelzi, hogy az adóhalasztások hatásai hosszú távú terhet jelentenek a gazdaság számára.
A jelenlegi helyzet súlyosságát növeli, hogy a vállalati szektorban nem csupán a kis cégek érintettek, hanem nagyobb vállalatok is egyre nehezebben birkóznak meg a kihívásokkal. A realitásokat súlyosbítja a magas kamatlábak és az energiaárak emelkedése, amelyek különösen az ingatlan- és ipari szektorban okoztak problémákat. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ha nem születik kormányzati vagy jegybanki beavatkozás, a cégcsődök számának csökkenése 2024-ben sem várható.
Svédország gazdasága 2024-ben lassú növekedés elé néz, miközben a munkanélküliség emelkedik, és az infláció csökken. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a GDP 0,3%-kal bővülhet, míg a munkanélküliségi ráta 8,5%-ra nőhet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images