A francia büdzséről szóló, hetek óta tartó huzavonában végül a Michel Barnier vezette kormány 19-re lapott húzott: a társadalombiztosítási költségvetés elfogadásához a kormány az 49.3-as cikkelyt hívta segítségül, amely lehetővé teszi a parlament megkerülését – írja a Le Monde.
Michel Barnier a stabilitást és a pénzügyi felelősséget hangsúlyozta, ugyanakkor ellenzéki politikusok szerint ez a lépés „politikai káoszt” idézett elő.
A Nemzeti Tömörülés vezetője, Marine Le Pen a kormány döntéseit igazságtalannak nevezte, és bejelentette, hogy támogatni fogja a cenzúramozgásokat.
A politikai feszültséget tovább fokozta a kormány és az RN közötti háttéregyeztetések híre, amelyet Jean-René Cazeneuve, a Renaissance párt képviselője is élesen bírált. Szerinte az ilyen engedmények „normalizálják” az RN szerepét a politikai életben, miközben a költségvetési hiányt is növelik.
Az RN ugyanakkor jelezte, hogy a kormány elleni bizalmatlansági indítvány támogatásával a kormány megbuktatását akarják elérni.
Az ellenzéki pártok szinte teljes egységben a kormány megpuccsolása mellett döntöttek. Cyrielle Chatelain, a zöldek vezetője és Mathilde Panot, a radikális baloldal képviselője egyaránt kifejezték, hogy a kormány alkalmatlansága és bizonytalansága miatt van szükség az indítvány elfogadására.
Laurent Wauquiez, a republikánusok vezetője azonban arra szólította fel pártja képviselőit, hogy ne támogassák a bizalmatlansági szavazást, a stabilitás érdekében.
A bizalmatlansági indítványról szóló szavazás várhatóan szerdán vagy csütörtökön történik meg, ami kritikus jelentőségű lesz a Barnier-kormány jövője szempontjából. Ha a lépés sikerrel jár, Emmanuel Macron elnöknek új miniszterelnököt kell kineveznie, bár az új vezető megtalálása jelentős politikai nehézségekkel járhat.
A költségvetési válság és a politikai megosztottság miatt Franciaország jelenleg olyan helyzetben van, amely nemcsak a kormány stabilitását, hanem az ország pénzügyi helyzetét is veszélyezteti. A következő napok fejleményei döntő fontosságúak lehetnek a francia politikai rendszer jövője szempontjából, mivel júliusig nem lehet előrehozott választást tartani az országban.
Címlapkép forrása: Andrea Savorani Neri/NurPhoto via Getty Images