A Kínai Népi Bank novemberben 800 milliárd jüan értékű fordított repoügyletekkel támogatta a bankrendszer likviditását, meghaladva az októberi 500 milliárd jüanos (69 milliárd dolláros) mértéket. A három hónapos futamidejű ügyletek célja a "kellően bőséges" likviditás biztosítása volt – számolt be a Bloomberg.
Emellett a központi bank további 200 milliárd jüan (33 milliárd dollár) értékben vásárolt államkötvényeket, hogy elősegítse a készpénzellátást a piacokon.
A lépések hátterében a helyi önkormányzati kötvénykibocsátások drámai növekedése áll, amelyeket Kína egy 1400 milliárd dolláros adósságrendezési program keretében engedélyezett. A bankok, mint a kötvények fő vásárlói, egyre több készpénzt igényelnek a magasabb adósságállomány felszívására, miközben a lakossági és vállalati hitelezést is fenn kell tartaniuk.
A központi bank további intézkedéseket fontolgat, például a tartalékráta csökkentését, hogy elkerülje a likviditási válságot az év végi ünnepi időszakban, amikor megnövekszik a készpénz iránti kereslet.
A PBOC már szeptemberben 50 bázisponttal mérsékelte a tartalékrátát, és az év vége előtt további 25-50 bázispontos csökkentést helyezett kilátásba.
A szakértők szerint a PBOC új eszközei, például az augusztusban bevezetett kormányzati kötvénykereskedelem és a múlt hónapban elindított fordított repo-eszköz, kulcsszerepet játszanak majd a likviditás kezelésében. Ugyanakkor az olyan régebbi eszközök – mint a középtávú hiteleszköz – háttérbe szorulnak, bár novemberben még 550 milliárd jüanos egyéves forrást vontak ki e mechanizmus révén.
Kína gazdasági kilátásai javulóban vannak az ősszel indított ösztönző intézkedéseknek köszönhetően, de az ország hosszabb távú problémákkal, például deflációval és a Donald Trump újraválasztása nyomán potenciálisan kiújuló kereskedelmi háborúval néz szembe – emlékeztet a lap.
Címlapkép forrása: Qilai Shen/Bloomberg via Getty Images