„A befektetők éles forintgyengüléssel reagálhatnak, ha úgy érzik, hogy a kormány által irányított monetáris politika inflációs kockázatokat hoz magával” – figyelmeztetett Roger Mark, a Ninety One alapkezelő elemzője a Reuters szerint, aki hozzátette, hogy Varga Mihály lojális minisztere volt Orbán Viktor kormányfőnek, ami a kinevezésében is szerepet játszott.
Megjegyezte: a túlzott lazítás kontraproduktív lehet, mivel az infláció újbóli felpörgését okozhatja, ami a gazdasági növekedést is alááshatja.
A Raiffeisen Bank kutatási vezetője, Török Zoltán szerint Varga eddigi pályafutása inkább egy kiegyensúlyozott monetáris politikát valószínűsít, bár a politikai lojalitás továbbra is bizonytalansági tényező. „A legnagyobb kérdés, hogy Varga szakmai megfontolásokat helyez-e előtérbe a politikai érdekekkel szemben” – mondta.
Tatha Ghose, a Commerzbank közgazdásza óvatos optimizmust fogalmazott meg, mondván,
nehezen hihető, hogy az új jegybankelnök azonnal figyelmen kívül hagyná a piaci jelzéseket, és olyan politikát folytatna, amely a forintválság veszélyét hordozza.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a Bloombergnek adott nyilatkozatában kifejtette, hogy Varga Mihály jegybankelnöki kinevezése kapcsán a piacok elsősorban arra lesznek kíváncsiak, hogyan alakul a monetáris politika iránya. Virovácz szerint Varga várhatóan hangsúlyozni fogja az árstabilitás elsődlegességét, valamint az árfolyam stabilitásának fontosságát.
Ezzel igyekszik majd megnyugtatni a befektetőket a jegybank függetlenségével és szakmai hozzáértésével kapcsolatban
– idézte a hírügynökség.
Többen megjegyezték a két hírügynökségnek, hogy a gazdasági növekedés lassúsága és a magas kamatok miatt Varga hamarosan kettős nyomás alá kerülhet. Egyes elemzők szerint a kormány számára kulcsfontosságú lenne a kamatcsökkentés, hogy a 2026-os választások előtt növekedési lendületet adjon a gazdaságnak.
Ugyanakkor szerintük a forint gyengesége és az infláció újabb kockázatai nehezítik ezt a lépést.
Marek Drimal, a Société Générale stratégája szerint a jegybank „valamelyest növekedésbarátabb irányba” mozdulhat el Varga alatt, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen új monetáris politikát követnének. „Ha túlzásba vinnék a lazítást, annak súlyos következményei lehetnek” – hangsúlyozta.
Szabó Viktor, az Abrdn Plc feltörekvő piaci alapkezelője arra figyelmeztetett, hogy Varga eddigi pénzügyminiszteri tevékenysége nem sugallja, hogy képes lenne ellenállni a politikai nyomásnak. „Ez a jegybank élén sem valószínű, hogy változni fog” – mondta.
Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza az Indexnek arról beszélt, hogy szerinte Varga Mihály nyugodt és higgadt kommunikációja előnyös lehet jegybanki vezetőként, de a kihívások jelentősek: a kamatcsökkentésre rövid távon nem számít, és a piac előtt is bizonyítania kell, hogy nem kezd indokolatlan lazításba, amely visszájára fordulhat.
Regős szerint Varga számára kulcsfontosságú lesz a piacokkal való kommunikáció és a bizalom kiépítése. Bár a kormány és a jegybank kapcsolata konszolidálódhat, úgy véli, Vargának olyan szigorú, de professzionális megközelítésre lesz szüksége, amely egyensúlyt tart a gazdasági növekedés ösztönzése és a forint stabilitásának fenntartása között.
Arra számít, hogy az új vezetés alatt várhatóan további szervezeti és személyi változások is történnek majd, amelyek szintén hatással lehetnek a jegybank piaci megítélésre.
Még Varga Mihály megnevezése előtt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón biztosította a piacokat arról, hogy a jegybank függetlensége garantált marad. A Reuters szerint az elemzők azonban úgy vélik, Vargának komoly feladata lesz, hogy visszanyerje a piaci szereplők bizalmát, miközben egyensúlyt kell tartania a gazdasági stabilitás és a kormány politikai elvárásai között.
Címlapkép forrása: Portfolio