Az ország mind a kis moduláris reaktorok, mind a hagyományos nukleáris technológia iránt érdeklődik. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a konkrét megrendelések még váratnak magukra – mondta el Vivi Yulaswati, az indonéz Nemzeti Fejlesztési Tervezési Minisztérium miniszterhelyettese a Reuters hírügynökségnek adott videóinterjúban.
Az atomenergia bevezetése Indonéziában vitatott téma, tekintettel az ország földrengésveszélyes helyzetére. Ennek ellenére a kormány elkötelezett az energiamix diverzifikálása mellett.
Jelenleg Indonézia energiatermelésének több mint fele szénből származik, míg a tiszta energiaforrások, beleértve a vízenergiát is, kevesebb mint 15%-ot tesznek ki. Az ország ambiciózus tervei között szerepel, hogy a következő 15 évben 75 gigawatt (GW) megújuló energiaforrás kiépítésére kínál lehetőséget a nemzetközi befektetőknek.
A G7-ek által 2022-ben bemutatott Just Energy Transition Partnership (JETP) keretében Indonéziának 20 milliárd dollárt ígértek, de eddig csak kis részét fizették ki.
Yulaswati szerint a JETP eddig 33 indonéziai dekarbonizációs projekthez hagyott jóvá támogatást 217,8 millió dollár értékben, és további hat projekt 78,4 millió dollár értékben jelenleg is tárgyalás alatt áll.
A miniszterhelyettesek elmondták, hogy 6,1 milliárd dollár értékű hiteleket hagytak jóvá, elsősorban az országos hálózat korszerűsítésére és a megújuló energiaforrások fejlesztésére. A hitelek kamatlábai azonban még nem véglegesek, és ez a vitatott téma maradt az indonéz tisztviselők és a nyugati országok között.
Yulaswati hangsúlyozta, hogy a JETP-projekt megvalósítása még várat magára, és a finanszírozás várhatóan jövőre kezdődik, amikor az Indonézia következő ötéves gazdasági tervezési ciklusa elindul.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images