Az Európai Központi Bank vezetője figyelmeztette Európát, hogy az amerikai elnök vámfenyegetései komoly gazdasági következményekkel járhatnak, ha az EU nem választ megfelelő stratégiát.
Lagarde szerint a kereskedelmi háború „senkinek sem érdeke”, hiszen „a globális GDP csökkenéséhez” vezethet.
Véleménye szerint Trump javaslatai – például az amerikai cseppfolyósított földgáz és védelmi felszerelések vásárlása – alapot teremthetnek a tárgyalásokhoz, melyek elkerülhetik az „adok-kapok folyamatot, ahol végül senki sem nyer”.
Lagarde azt javasolta, hogy Európa a gazdasági versenyképesség javítása érdekében tekintse lehetőségként Trump második elnöki ciklusát.
Most rajtunk, európaiakon múlik, hogy ezt a fenyegetésként érzékelt helyzetet kihívássá alakítsuk, amelyre reagálnunk kell
– mondta.
Hangsúlyozta, hogy az európai gazdasági rendszer megújítására és a tőkepiaci unió megvalósítására soha nem volt ennyire kedvező politikai támogatottság.
A Trump által javasolt vámintézkedések különösen Kínára vonatkozóan jelentenek kihívást Európának, hiszen a kínai áruk dömpingje súlyosbíthatja a már fennálló versenyképességi problémákat. Lagarde arra figyelmeztetett, hogy
az európai döntéshozóknak fel kell készülniük egy „átrendeződési forgatókönyv” kezelésére, amelyben a kínai termékek elárasztják az európai piacokat.
Szerinte Trump kereskedelmi retorikája ellenére nyitottságot mutat a tárgyalásokra, amit Európának ki kell használnia.
Lagarde interjúja nemcsak a gazdaságpolitikai kérdéseket érintette, hanem az európai innováció fontosságát is kiemelte. Elutasította azt az állítást, hogy Európa egy „múzeumként” működne, mondván:
Ez egy meglehetősen vonzó múzeum, ha engem kérdeznek.
Példaként a holland mezőgazdasági szektort hozta fel, amely a világ második legnagyobb agrártermék-exportőre. Lagarde szerint az európai gazdaság képes a felzárkózásra, ha a megfelelő reformokat időben végrehajtják.
Címlapkép forrása: EU