Rejtélyes európai átgyűrűzés: meglepő hozamspirál rajzolódott ki
Gazdaság

Rejtélyes európai átgyűrűzés: meglepő hozamspirál rajzolódott ki

Számos fejlett gazdaság olyan hozamszint alatt értékesít államkötvényeket, amely a kockázatmentes ráta és az országkockázati prémiumának összege lenne, kihasználva a biztonságos eszközök iránti erős keresletet. Az alacsony kockázatú országok esetében a hatások szinte egy az egyben jelentkeznek, míg a magasabb kockázatú országoknál gyengébbek az euróövezetben, noha azt várnák, hogy mindenhol egységesen érvényesül. Ennek oka, hogy a különböző, de egyaránt biztonságos kötvények egymás helyettesítő termékeiként működnek recessziók idején – állapította meg friss tanulmányában a Centre for European Policy Studies.

Az elmúlt évekhez hasonló válságos időszakokban az államkötvényhozamok kritikusan fontos mutatók: ha egy adott országban ez a hozam alacsony, az állam olcsóbban tud hitelt felvenni, ami létfontosságú a közadósság biztonságos kezeléséhez. Azonban a kötvényhozamok alakulása nem csupán az adott ország belügye,

hanem szorosan kapcsolódik a globális pénzügyi folyamatokhoz, különösen az olyan közös valutatövezetekben, mint az eurózóna.

A CEPS (Centre for European Policy Studies) egy friss tanulmányában arra fókuszált, hogyan befolyásolja az euróövezeti országok kényelmi hozama más országok kibocsátásait.

A kényelmi hozam a szuverén kötvényárképzés alapvető összetevője. Ez azt az értéktöbbletet tükrözi, amelyet a befektetők a kötvények likviditásához, biztosítékként való használatához és biztonságához társítanak. Egy monetáris unióban, ahol az országok közös valutát használnak, a különböző szuverén kötvények kényelmi hozamai egymásra hatnak, és olyan átgyűrűző hatásokat hoznak létre, amelyek az egész pénzügyi környezetre kihatnak.

A tanulmány hipotézise volt, hogy ezek a hozamok nemcsak az adott ország gazdaságától, hanem más országok kötvénypiacaitól is függhetnek, hiszen a befektetők a különböző országok kötvényeit egymással helyettesíthetőnek tekintik.

A CEPS jelentése kiemeli, hogy míg sokat tudunk arról, hogyan befolyásolja egy ország kötvénykínálata a saját kényelmi hozamát, keveset értünk a más országok kötvénykínálatából eredő áthúzódó hatásokról. Ez a tudáshiány jelentős, hiszen egy újabb költségvetési hatásmechanizmust tár fel – egy olyat, amely a szuverén kötvények kényelmi szolgáltatásai iránti globális keresleten keresztül működik.

Erősebb az átgyűrűzés, mint eddig hittük

A tanulmány egy egyszerűsített modellt dolgoz ki a kényelmi hozamok működéséről egy valutaunióban, két szuverén kötvénykibocsátót és a csődkockázatukat is figyelembe véve. A modell főbb megállapításai a következők:

  • A magasabb csődkockázat csökkenti a kényelmi hozamot: Azok az országok, amelyek magasabb csődkockázattal rendelkeznek, alacsonyabb kényelmi hozamot érnek el, mivel a recessziók idején ezek a kötvények alacsonyabb áron forognak (vagyis magasabb a hozamuk), így kevésbé értékesek jövedelmi sokkok elleni biztosításként. Az adatok megerősítik ezt a negatív kapcsolatot a kényelmi hozam és a csődkockázat között.

Az állításra egy gyakorlati példa: tegyük fel, hogy Szlovákia gazdasági helyzete romlani kezd, ami növeli az országkockázati prémiumát. A befektetők érzékelik ezt a növekvő kockázatot, és kevésbé hajlandók szlovák államkötvényeket vásárolni, mivel azok recesszió idején kisebb biztonságot és kevesebb likviditást nyújtanak. Eközben Németország továbbra is stabil és alacsony kockázatú országként jelenik meg a piacon: ha a németek kötvénykibocsátást hajtanak végre, akkor a kényelmi hozamuk csökken, de ez az alacsony kockázat miatt a szlovák kötvényekre kevésbé gyűrűzik át. Vagyis Szlovákia államkötvényei ebben az esetben még kevésbé vonzók a befektetők számára, mivel a csődkockázat miatt azok kényelmi hozama eleve alacsonyabb, így a német kötvénykínálat bővülése kevésbé érinti a szlovák piacot.

  • A kötvénykínálat hatása a kényelmi hozamra: Ha egy biztonságos ország kötvénykínálata nő, mind a kibocsátó ország, mind más országok kényelmi hozama csökken az euróövezetben. Az ellátás növekedése csökkenti a háztartások jövedelmi kockázatokkal szembeni biztosítási igényét, így kevesebbet hajlandók fizetni a kényelmi szolgáltatásokért.

A CEPS vizsgálata szerint, ha Németország, mint alacsony kockázatú ország, több államkötvényt bocsát ki, a piacra kerülő biztonságos kötvények kínálata megnő, ami csökkenti ezek iránt a befektetők keresletét. Ez nemcsak a német kötvények kényelmi hozamát nyomja le, hanem a többi biztonságos euróövezeti ország, például Ausztria vagy Hollandia kötvényeinek hozamát is, mivel a befektetők számára ezek a kötvények helyettesíthetők egymással.

  • Áthúzódó hatások: A modell szerint az áthúzódás erőssége attól függ, hogy a fogadó ország mennyire biztonságos. Az áthúzódások akkor a legerősebbek, ha a fogadó ország éppoly biztonságos, mint az eredeti kibocsátó. Ha azonban a fogadó ország csődhelyzetben van, az átgyűrűzés gyakorlatilag megszűnik.

Az előző példa analógiáján maradva: ha Németország, mint biztonságos ország, jelentős mennyiségű új államkötvényt bocsát ki. Ez megnöveli a német kötvények kínálatát, csökkenti azok kényelmi hozamát, és ez az áthúzódó hatás más hasonlóan biztonságos országokat, például Hollandiát is érinti, mivel kötvényeiket a befektetők könnyen helyettesíthetik a németekével. Ezzel szemben egy kockázatosabb ország, például Olaszország, kevésbé érzi ezt az áthúzódást, mert kötvényeik nem tekinthetők egyenértékű helyettesítőnek a német vagy holland kötvényekkel.

A gyakorlatban is igaz a hatás

A tanulmány empirikus elemzése a német adósságkínálati sokkok áthúzódó hatásaira összpontosít, ehhez pedig Németország éves kötvénykibocsátási terveinek bejelentéseit vizsgálták. Így megállapították, hogy a 2022. december 14-i bejelentés 

például 4 bázispontos hozamemelkedést eredményezett a német tízéves államkötvényeknél, és hasonló mozgást váltott ki a francia kötvényhozamokban is, erős átgyűrűző hatásra utalva.

A tanulmány magas frekvenciájú eseményelemzést alkalmaz a spillover hatások mérésére. A legfontosabb eredmények a következők:

  • Szinte teljes áthúzódás alacsony kockázatú országokra: Franciaország, Hollandia, Finnország, Ausztria és Belgium esetében az áthúzódás mértéke közel egy az egyhez, ami az egymáshoz képesti magas helyettesíthetőséget jelzi –  vagyis a befektetők szemében ezek az országok kötvényei nagyon hasonló kockázati és hozamtényezőkkel rendelkeznek.
  • Gyengébb áthúzódás a magasabb kockázatú országokra: Olaszország, Spanyolország és Portugália esetében az áthúzódások gyengébbek és gyakran jelentéktelenek, összhangban a modell előrejelzéseivel.

A vállalati kötvények jobban megérzik a változásokat

A CEPS a kutatásában különféle robusztussági teszteket – vagyis adatkörnyezet vagy módszertani változtatások mellett megbízhatósági ellenőrzéseket – hajtott végre, például különböző lejárati időkre és adatforrásokra vonatkozóan, valamint megvizsgálták a kiugró adatokat is. Így megállapították, hogy a Franciaország esetében látható minták is megerősítik a német tapasztalatokat: a biztonságos országok közötti áthúzódások közel egy az egyhez arányban jelentkezik, míg a kockázatosabb országokra gyakorolt hatások gyengébbek és gyakran nem szignifikánsak.

A jelentés az euróövezeten kívüli kötvénypiacokra gyakorolt hatásokat is vizsgálta:

  • Jelentős áthúzódások EU- és vállalati kötvényekre: Az Európai Unió által kibocsátott kötvények és a befektetési kategóriájú vállalati kötvények szorosan kapcsolódnak a biztonságos euróövezeti kötvényekhez.
  • Vegyes eredmények más devizájú államkötvényeknél: Az Egyesült Királyság kötvényeire jelentős, az amerikai kötvényhozamokra viszont többnyire elhanyagolható hatások mutatkoztak akár biztonságos, akár kockázatosabb országok kibocsátásairól volt szó.

A tanulmány szerzői szerint eredményeik rámutatnak, hogy a biztonságos országok alacsony szuverén hozamának fenntartása érdekében nemcsak az adott ország, hanem az összes biztonságos adósságkibocsátás nagysága is számít. 

Ezért a koordinált költségvetési szabályok elengedhetetlenek a negatív externáliák kezeléséhez a valutaövezeten belül, ami miatt további fiskális és monetáris politikai koordinációt sürgetnek a CEPS szakértői.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Titkos terv szivárgott ki:  Magyarország az EU-s fegyverkezésben jött elő megosztó javaslattal
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
windisch lászló állami számvevőszék